nauczycielka biologii
Gimnazjum
w Błędowie
Konspekt krajobrazowo –
przyrodniczej
zajęcia można realizować w
ramach
koła przyrodniczego (kl. VI)
lub biologicznego (kl. I gimnazjum)
w miejscowości, gdzie
występuje zbiornik wodny (staw, jezioro, rzeka).
Temat: Staw – środowisko
życia różnych
organizmów.
(zajęcia terenowe).
-
Uczestnikami
wycieczki są uczniowie klasy VI lub I gimnazjum
-
Przewidywany
termin wycieczki – maj.
-
Czas
trwania ścieżki dydaktycznej – 2 godz.
-
Trasa
ścieżki dydaktycznej – ok. 1,5 km.
Cele ścieżki dydaktycznej:
-
zapoznanie
uczniów ze środowiskiem wodnym na przykładzie stawu.
wiadomości:
-
utrwalenie
pojęć i terminów biologicznych (np. biocenoza naturalna i sztuczna);
-
wzbogacenie
wiedzy o życiu roślin i zwierząt w środowisku wodnym;
-
zrozumienie
współzależności między organizmami a środowiskiem ich życia;
-
poznanie
nowych gatunków roślin i zwierząt;
-
rozpoznawanie
roślin i zwierząt chronionych w naturalnym środowisku;
-
rozumienie
podstaw klasyfikacji organizmów (np. organowce, plechowce, bezkręgowce,
kręgowce);
-
uczenie
się orientacji w terenie.
umiejętności: na podstawie posiadanych wiadomości uczeń
potrafi:
-
wykazać
duże zróżnicowanie środowisk lądowych i wodnych;
-
dokonać
samodzielnych obserwacji zjawisk terenowych (ogólnych i szczegółowych);
-
skutecznie
posługiwać się atlasami, kluczami do oznaczania roślin i zwierząt oraz innymi
materiałami źródłowymi;
-
sprawnie
korzystać z przyrządów optycznych (np. lupa, lornetka);
-
samodzielnie
formułować i rozwiązywać problemy biologiczne;
-
ukazać
szkodliwą działalność człowieka w zaśmiecaniu okolicy i zanieczyszczaniu wód;
-
wykazać
wpływ gospodarczej działalności człowieka na życie roślin i zwierząt;
postawy:
-
uczeń
czuje się odpowiedzialny za stan przyrody;
-
wykazuje
zaangażowanie w działaniach na rzecz środowiska naturalnego;
-
uczeń
potrafi odpowiednio zachować się w środowisku naturalnym.
Typ zajęć: powtórzeniowo – systematyzujące, ćwiczeniowe,
problemowe, częściowo – poszukujące.
Rodzaj zajęć: zajęcia na ścieżce dydaktycznej.
Metody: obserwacja ukierunkowana, pogadanka.
Forma pracy: praca w grupach równych frontem, praca
indywidualna.
Środki dydaktyczne: powielone karty pracy dla ucznia,
lupy, lornetki, słoiczki, sita, rękawice gumowe, klucze do oznaczania roślin i
zwierząt, atlasy, przewodniki (Przewodnik kieszonkowy W. Dreyer – „Staw”,
„Przewodnik do oznaczania krajowych roślin zielarskich” – J. Mowszowicz,
„Zwierzęta bezkręgowce naszych wód” – A. Stańczykowska, „Królestwo przyrody –
Łąka” – praca zbiorowa, Leksykon przyrodniczy „Żyć i przeżyć. Zależności
ekologiczne” – J. Reichholf, Encyklopedia kieszonkowa „Drzewa” – G. Aas, A.
Riedmiller, „Poznaj 100 roślin” – J. Szaferowa), notatniki, przybory do
pisania, aparat fotograficzny.
Przebieg zajęć:
I.
Część
przygotowawcza
|
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Uwagi |
|
1.
Czynności wstępne a)
sprawdzenie ilościowe obecności uczniów; b)
zapoznanie uczniów z trasą ścieżki dydaktycznej (załącznik nr 1); c)
wyjaśnienie uczniom, jak mają zachowywać się w terenie ze względu na
bezpieczeństwo własne oraz spokój zwierząt; d)
rozdanie kart pracy (załącznik nr 2). |
-
uczniowie zbierają się przed budynkiem szkolnym; -
zabierają ze sobą potrzebne pomoce dydaktyczne |
- uczniowie są podzieleni na 2-3 osobowe grupy; -
uczniowie posiadają gumowe obuwie; -
w czasie trwania zajęć uczniowie mogą wykonywać zdjęcia (rośliny
chronione, zwierzęta, miejsca, które im się szczególnie podobają). |
II. Część
podstawowa
|
1.
Zapoznanie uczniów z rozmieszczeniem stacji (stanowisk pracy); a)
przystanek pierwszy Łąka
w pobliżu stawu (teren
podmokły, widać stąd aleję spacerową obsadzoną drzewami, na których znajdują
się gniazda gawronów) -
nauczyciel pyta uczniów, co wiedzą na temat łąki: ź jakie to jest środowisko ź jakie rośliny można
spotkać na łące? ź jakie występują tu
zwierzęta -
nauczyciel wydaje polecenia wszystkim grupom: ź
proszę rozpoznać gatunki roślin występujące na łące, ź
rozpoznajemy gatunki zwierząt, które można spotkać na łące
(wyszczególniamy bezkręgowce i kręgowce) -
nauczyciel zwraca uwagę na kopce kreta (zwierzę chronione); -
nauczyciel zwraca uwagę na niebezpieczną roślinę, która na dobre zadomowiła
się na tych terenach, tzw. Barszcz Sosnowskiego -
nauczyciel prosi, aby uczniowie posłuchali śpiewu ptaków, pyta, czy uczniowie
rozpoznają po głosie jakiegoś ptaka |
- uczniowie wraz z
nauczycielem rozpoczynają marsz w/g
zaplanowanej trasy
ścieżki dydaktycznej; - uczniowie po drodze
zwracają uwagę na czystość chodników i ulicy; - wspólnie zastanawiają się,
jakie zmiany zaszły w wyglądzie ich miejscowości w ostatnich latach; - uczniowie zatrzymują się - pierwsza grupa uczniów
przypomina, jakie warunki panują na łące i jakie żyją tu organizmy; - uczniowie pracują z
atlasami do oznaczania roślin i zwierząt - małe organizmy oglądają za
pomocy lupy; - zapisują na kartach pracy
nazwy organizmów, które rozpoznali (np. rośliny: tymotka, jaskier, firletka
poszarpana, kaszaniec, zwierzęta: ślimak, komar, konik polny, kret) -
uczniowie rozpoznają Barszcz Sosnowskiego po dużych liściach (których nie
dotykają). Wiedzą, że roślina ta może wywołać groźne poparzenia (jeden z
uczniów fotografuje roślinę); |
- początkowo kierujemy się
na północ, a następnie skręcamy na zachód. - uczniowie z poszczególnych
grup przed wycieczką wiedzą, jaki materiał mają powtórzyć i przygotować na
zdjęcia; -
uczniowie przypominają, które z
rozpoznanych roślin i zwierząt są
chronione; |
|||
|
głosie jakiegoś ptaka? -
nauczyciel rozdaje lornetki, prosi, aby uczniowie obserwowali gniazda
gawronów, które znajdują się na drzewach rosnących w pobliżu. b)
przystanek drugi Północna
strona stawu
(teren porośnięty roślinnością szuwarową, trzciną, tatarakiem, wysokimi
trawami i drobnymi krzewami) -
nauczyciel pyta uczniów, co przygotowali na temat stawu: ź
jakie to jest środowisko? ź
jakie warunki panują w środowisku wodnym? ź
jakie rośliny można spotkać nad stawem? -
nauczyciel wydaje polecenia wszystkim grupom: ź
proszę rozpoznać gatunki roślin, jakie występują nad brzegiem stawu i
w stawie (przy brzegu), ź
czy wśród poznanych roślin są glony? ź proszę pobrać do słoiczka
próbkę wody ze stawu; c)
przystanek trzeci Zachodnia strona stawu(łatwy dostęp do wody) -
nauczyciel pyta, jakie zwierzęta żyją w stawie; |
-
druga grupa uczniów przypomina o warunkach życia w stawie oraz wymienia
rośliny, jakie można spotkać w stawie i nad stawem; -
uczniowie pracują z atlasami do oznaczania roślin; -
zapisują w kartach pracy nazwy roślin, które rozpoznali; -
jedna grupa uczniów nabiera wody do szklanego słoiczka; -
trzecia grupa uczniów charakteryzuje zwierzęta bezkręgowce, które mogą
występować w stawie i jego bliskim otoczeniu (skorupiaki, owady, pajęczaki,
mięczaki): -
czwarta grupa uczniów charakteryzuje kręgowce, które można spotkac nad stawem
(np. ryby, żaby); |
-
idziemy w kierunku południowym; -
wszelkie próbki wody, piasku, (zwierząt) są pobierane w gumowych
rękawiczkach; -
woda prawdopodobnie będzie mętna, brudna, gdyż odprowadzane są do niej ścieki
z pobliskiej masarni; |
|
||
|
-
nauczyciel wydaje polecenie uczniom: ź
proszę rozpoznać gatunki znanych zwierząt występujących w stawie i
nad stawem (szczególna uwagę zwrócić na gatunki chronione), -
nauczyciel zwraca uwagę na łabędzie pływające po stawie; -
nauczyciel prosi, aby uczniowie pobrali do słoiczka wodę ze stawu; d)
przystanek czwarty Południowo-wschodnia
strona stawu (ta część jest wybetonowana, zrobione są schodki, łatwy dostęp do
wody) -
nauczyciel pyta, co uczniowie wiedzą na temat historii stawu w Błędowie; -
jakie znaczenie ma staw dla ludzi; -
nauczyciel pyta uczniów, czy oglądany staw jest ekosystemem (biocenozą)
naturalnym czy sztucznym? -Jakie
przystosowania wykazują rośliny i zwierzęta do życia w wodzie? -
Jakie elementy stawu tworzą przyrodę ożywioną, a jakie nieożywioną? e)
przystanek piąty rzeczka
Mogielanka (łączy
się ze stawem. Ekosystem naturalny. Wody czyste, płyną nieregulowanym korytem
tworząc liczne zakola); -
nauczyciel pyta uczniów, czym różni się biocenoza rzeki od biocenozy stawu? -
jakie rośliny i zwierzęta można spotkać nad rzeką? -
nauczyciel prosi, aby uczniowie rozpoznali gatunki roślin i zwierząt
występujące nad rzeką; -
nauczyciel zwraca uwagę na drzewa rosnące nad brzegiem rzeki (wierzby,
olchy); -
nauczyciel prosi, aby uczniowie pobrali próbkę wody z rzeki i porównali ja z
próbkami wody pobranej ze stawu; -
nauczyciel zwraca uwagę na XIX – wieczny młyn, który stoi w pobliżu rzeki
(obecnie jest zamieszkały przez p. Wojciecha Fangora – malarza światowej
sławy). |
stawem
(np. ryby, żaby); -
uczniowie pracują z atlasami do oznaczania zwierząt wodnych; -
wyławiają czerpakiem lub sitem drobne zwierzęta pływające w wodzie (młody
narybek, kijanki, małże, ślimaki). Małe organizmy oglądają za pomocą lupy; -
zwracają uwagę na fruwające owady (np. ważki); -
uczniowie przez lornetkę oglądają pływające ptaki; -
uczniowie próbują naśladować ruchy zwierząt wodnych; -
uczniowie na karcie pracy zapisują nazwy zwierząt, które rozpoznali; -
jedna grupa uczniów nabiera wody do szklanego słoiczka; -
piąta grupa uczniów opowiada, czego dowiedziała się od rodziców na temat
stawu (biocenoza sztuczna, poziom wody jest w nim regulowany stawidłami.
Kilka lat temu staw został oczyszczony, zarybiony. Obecnie jest atrakcją dla
wędkarzy). -
uczniowie wykorzystując swoją wiedzą ze szkoły podstawowej odpowiadają na
pytania nauczyciela; -
szósta grupa uczniów recytuje krótkie wierszyki na temat roślin i zwierząt
wodnych oraz zadaje zagadki biologiczne, np. „W fale jeziora skrzydłem biję
lub też w Łazienkach pływam z wdziękiem. Mam bardzo długą, giętką szyję i
białe pióra, takie piękne”. (Łabędź). -
siódma grupa krótko referuje wiadomości dotyczące życia w rzece; -
uczniowie pracują z przewodnikami do oznaczania roślin i zwierząt; -
wypisują na kartach pracy nazwy rozpoznawanych roślin i zwierząt; -
uczniowie obserwują, czy drzewa nie są uszkodzone, czy nie mają połamanych
gałęzi; -
uczniowie nabierają wody do szklanego słoika i optycznie porównują ją z
poprzednimi próbkami wody. Wyciągają wnioski gdzie woda jest najbardziej
brudna, gdzie jest czysta i dlaczego? -
uczniowie opowiadają, do czego służyły kiedyś młyny wodne. -
jeden z uczniów krótko opowiada o malarstwie p. Wojciecha Fangora. |
-
uczniowie wiedzą, że drobne zwierzęta wyławiane z wody lub pobrane z roślin
należy oglądać ostrożnie, aby ich nie uszkodzić; -
przemieszczamy się w kierunku południowym a następnie kilkadziesiąt metrów w
stronę wschodnią; -
przechodzimy na drugą stronę ulicy. Z mostu obserwujemy wody Mogielanki. Schodzimy
nad brzeg rzeki. -
zwracamy uwagę na śmieci leżące wzdłuż brzegu rzeki; |
|
|||
II.
Część
końcowa.
|
1.
Podsumowanie trasy ścieżki dydaktycznej. -
jakie rośliny i zwierzęta spotkaliśmy podczas wycieczki? -
nauczyciel pyta, jakie można podać przykłady zależności pokarmowych, które
występują w oglądanych środowiskach? -
nauczyciel pyta, jaki wpływ ma człowiek na środowisko wodne? -
w jaki sposób można zmniejszyć ilość odpadów zaśmiecających teren? 2.
Nauczyciel prosi, aby uczniowie narysowali w domu jedna roślinę lub jedno
zwierzę, które rozpoznali w czasie wycieczki. 3.
Zakończenie zająć. |
-
uczniowie wymieniają rozpoznane organizmy; -
uczniowie pokazują swoje zbiory, które zgromadzili w czasie wycieczki (muszle
małż i ślimaków, kamienie); -
uczniowie podają przykłady łańcuchów pokarmowych występujących w stawie, w
rzece i na łące (zapisują jeden przykład na karcie pracy); -
uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela; -
uczniowie wracają do budynku szkoły. |
- idziemy w kierunku wschodnim na teren szkolny; -
fotografie z zajęć oraz rysunki wykorzystane będą do zrobienia w pracowni
biologicznej gazetki klasowej pt. „Staw – środowisko życia różnych
organizmów” lub „Różnorodność roślin i zwierząt w mojej miejscowości”. |


1.
Jakie
gatunki roślin występują na łące? Podkreśl czerwonym flamastrem gatunki
chronione.
2. Jakie gatunki zwierzą można spotkać na łące? Podkreśl czerwonym flamastrem gatunki chronione.
3.
Jakie
rośliny rosną w stawie i w pobliżu stawu? Podkreśl plechowce.
4.
Jakie
zwierzęta żyją w stawie? Podkreśl bezkręgowce.
5.
Jakie
rośliny można spotkać w rzece i nad rzeką? Zaznacz rośliny, które wykazują
przystosowania do życia w wodzie.
6.
Jakie
zwierzęta mogą żyć w rzece lub w jej
pobliżu? Zaznacz te zwierzęta, które wykazują przystosowania do życia w wodzie.
7.
Podaj
przykład łańcucha pokarmowego (oglądane środowisko wodne – staw lub rzeka).
8.
Uzupełnij
zdania:
a)
Przykładem
biocenozy sztucznej jest
....................................................... .
b)
Przykładem
biocenozy naturalnej jest ......................................................
.
c)
Człowiek
wpływa negatywnie na środowisko, ponieważ ..........................
.....................................................................................................................
.