Okres Wielkiego Postu i Wielkanocy w tradycji polskiej
Data: 03-04-2010 o godz. 19:41:13
Temat: Kultura
    Czy zastanawialiście się dlaczego i w jaki sposób obchodzi się święta w okresie Wielkiego Postu? W tym artykule znajdziecie odpowiedzi na owe pytania...

Niedziela Palmowa upamiętnia tryumfalny wyjazd Pana Jezusa do Jerozolimy. Trzymanie w naszych rękach wierzbowe gałązki zastępują liście palm, jakimi mieszkańcy Palestyny usłali drogę przed wjeżdżającym na osiołku do świętego miasta Jezusa.

W wielu parafiach coraz bardziej popularne stają się konkursy na najpiękniejszą "palmę".


Wielki Czwartek to pamiątka ostatniej wieczerzy, podczas której Pan Jezus ustanowił sakrament kapłaństwa i Eucharystii. Jest to święto kapłanów. Z taj okazji składamy im życzenia. Przed ostatnią wieczerzą Pan Jezus umył apostołom  nogi. Upamiętniając to wydarzenie, w katedrach i niektórych klasztorach celebrant umywa nogi dwunastu mężczyznom.


Wielki Piątek to dzień męki i śmierci Chrystusa. Tego dnia nie ma Mszy św. Podczas liturgii adorujemy Krzyż, a później trwa adoracja Chrystusa spoczywającego w symbolicznym grobie. W wielu parafiach poszczególne grupy wiernych przez całą noc trzymają straż u "Bożego grobu", czyli trwają przy Ukrzyżowanym, (zwłaszcza strażacy i harcerze).


Wielka Sobota. W godzinach dopołudniowych kapłani poświęcają pokarmy, które przynosimy do kościoła w przyozdobionych koszyczkach. Najważniejszy jest baranek z czerwoną chorągiewką, symbolizujący Chrystusa zabitego i zmartwychwstałego, oraz jajka (barwne pisanki) - symbol nowego życia. Dawniej święcono wszystko, cokolwiek przeznaczone było na świąteczny stół. Piękny ten zwyczaj jest pozostałością z pierwszych wieków chrześcijaństwa, gdy przed większymi świętami uroczyście obchodzono wigilię i czuwano w nocy, oczekując dnia świątecznego. Wieczorem rozpoczyna się liturgia z błogosławieństwem ognia i paschału. Po odśpiewaniu hymnu paschalnego, zwanego Exsultet ("Raduj się!"), poświęca się wodę chrzcielną. Msza św. ma już radosny, paschalny charakter.


Wielka Niedziela. Poranna Msza św. - rezurekcja rozpoczyna się procesją wokół kościoła. Bicie dzwonów i wielkanocne pieśni ogłaszają zwycięstwo Chrystusa nad śmiercią oraz naszą radość z Jego zmartwychwstania.Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=997