Kobiecy dzień
Data: 07-03-2010 o godz. 13:39:23
Temat: Kultura


Dzień 8 marca zdecydowanie kojarzy się z Dniem Kobiet. W tym artykule trochę historii tego święta oraz porady co najlepiej podarować paniom w tym szczególnym dla nich dniu...Pierwszy raz obchodzono Dzień Kobiet 28 lutego 1909 roku, w Stanach Zjednoczonych. Zostały one zapoczątkowane po przez Socjalną Partię Ameryki. Na część strajku nowojorskiego pracownic przemysłu odzieżowego, przeciwko złym warunkom pracy. Dzień Kobiet został ustanowiony przez anonimowe głosowanie, nie ustalając dokładnej daty obchodów. 19 marca 1911 roku w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii był po raz pierwszy obchodzony Międzynarodowy Dzień Kobiet. Domagano się by kobiety obejmowały publiczne stanowiska, praw kobiet do głosowania. A po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Kobiet w Rosji odbył się w 1913 roku, wtedy odbywały się protesty przeciwko I wojnie światowej.
Obecnie Dzień Kobiet oficjalnie jest obchodzony w Polsce, Albanii, Algierii, Azerbejdżanie, Białorusi, Brazylii, Kamerunie, Chinach, Kubie, Włoszech, Losie, Kazachstanie, Macedonii, Mongolii, Czarnogórze, Rumunii, Rosji, Ukrainie, Wietnamie, i Zambii. Wtedy mężczyźni wręczają swoim żonom, matkom, koleżankom i partnerkom kwiaty i drobne upominki. Na przykład w Rumunii Dzień Kobiet jest równoważny z Dniem Matki, wtedy dzieci dają prezenty swoim matkom i babciom. We Włoszech i w Rosji najczęściej spotykanym prezentem są gałązki z akacji srebrzystej. Jednak najczęściej kobiety dostają kwiaty. Czasami nawet pracodawcy dają upominki swoim pracownicom, a uczniowie nauczycielkom.
W Polsce popularnym upominkiem były goździki i tulipany. Ten dzień jest bardzo ważny dla wszystkich kobiet, które czują się w tym dniu wyjątkowo. 


Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=979