Zbiórka makulatury
Data: 26-02-2010 o godz. 16:20:38
Temat: Nauka


Co to jest makulatura? Co z niej powstaje? Kiedy będzie prowadzona zbiórka makulatury w naszej szkole?
Jeśli chcecie znać odpowiedzi na te pytania, to przeczytajcie mój artykuł.Makulatura to niepotrzebne lub zniszczone wyroby papiernicze, nadające się bezpośrednio do powtórnego wykorzystania w innych celach, niż były przeznaczone pierwotnie, lub nadające się jako jeden z surowców do produkcji nowego papieru.

Makulatura jest cennym surowcem, ponieważ jest to sposób na codzienną ochronę drzew.
Zbierając makulaturę (gazety, czasopisma, zapisane zeszyty, kartki papieru itp.) chronimy lasy.
Jedna tona makulatury daje tyle papieru, co 17 drzew!
Produkcja papieru z makulatury, a nie z pulpy drzewnej, oznacza zużycie energii mniejsze o 75%, zanieczyszcvzenie powietrza mniejsze o 74%, a ilość ścieków przemysłowych - o 35%.
Warto wiedzieć, że z makulatury powstają towarzyszące nam na co dzień produkty, takie jak : eleganckie papiery higieniczne (serwetki, chusteczki), papier gazetowy czy materiały termoizolacyjne stosowane w budownictwie.
Przetwarzanie makulatury jest możliwe, ponieważ zawarte w drzewach włókno celuzowe jest na tyle mocne, że można je do produkcji papieru wykorzystać aż siedmiokrotnie, zanim ostatecznie stanie się paliwem biologicznym, a w końcu popiołem, który z kolei może posłużyć jako nawóz dla następnego pokolenia drzew.
W związku z powyższym w naszej szkole w dniach od 1 do 12 marca 2010r. odbędzie się zbiórka makulatury. Każdy zainteresowany może przynieść makulaturę do sali 26 (przy sali gimnastycznej).
Zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w tej zbiórce, ponieważ musimy chronić nasze lasy.Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=974