Droga donikąd- narkotyki
Data: 09-01-2010 o godz. 15:17:07
Temat: Nauka


Bardzo często słyszysz o narkotykach. Stały się one "modne". Każdego roku przemytnicy zarabiają na nich ok 300 mln dolarów. Czy potrzebne są ci do szczęścia? Jakie choroby towarzyszą braniu narkotyków? O tym, w dalszej części artykułu...


93 proc. Polaków potepiają ich posiadanie, a tylko 6 proc. jest przeciwnego zdania. Narkotyki są różne. Ludzie wąchają je, wstrzykują, przyjmują doustnie, a choć nieuszczęśliwiły dotąd nikogo, ich populatność jest nadal wielka. Działają na ludzki system nerwowy jak środki przeciwbólowe (człowiek, który wziął heroinę nie odczuwa bólu). Narkotyki niosą ogromne niebezpieczeństwo.

Choroby towarzyszące uzależnieniu:

- HIV/AIDS
- wirusowe zapalenie wątroby
- ciężkie zakażenia bakteryjne
- zapalenia górnych dróg oddechowych
- gruźlica
- żylna choroba zakrzepowo-zatorowa
- choroby skóry
- choroby przenoszone drogą płciową
- padaczka
- ciąża, poród i połóg


Zażywanie narkotyków uruchamia proces trudny do zatrzymania. Pojawia sie wówczas zjawisko głodu, głodu narkotycznego. Organizm produkuje bezustannie substancje chemiczne, które działają na komórki nerwowe, łagodząc ból. Narkotyk pozbawia go tej zdolności. Gdy więc braknie narkotyku, człowiek "na głodzie" odczuwa silne bóle. Dla zdobycia ich, wówczas gotowy jest zapłacić każdą cenę i staje się zdolny do wszystkiego.

Podział według Światowej Organizacji Zdrowia:
- Opiaty np. heroina, morfina
- Psychostymulanty np. amfetamina, metamfetamina
- Kokaina
- Marihuana i haszysz
- Halucynogeny np. DMT
- Psychodeliki np. LSD-25
- Środki lotne – kleje
- Leki uspokajające i barbiturany
- Nikotyna
- Alkohol
- Steroidy


Często młodzież sięga po naroktyki, gdyż chce zapomnieć o swoich problemach, zainponować znajomym oraz ze zwykłej ciekawości. Jednak, czy narkotyki pomogą ci w rozwiązywaniu twoich problemów, czy przez nie zyskujesz sobie nowych przyjaciół? Jeśli tak uważasz to się bardzo mylisz. Nie pomogą ci, lecz zepchną cię na drugi brzeg, z którego nie dasz rady się wydostać.

 Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=948