Wigilia
Data: 23-12-2009 o godz. 17:46:53
Temat: Kultura


Termin "wigilia" pochodzi od łacińskiego słowa "vigilia", które oznacza czuwanie, straż nocną. W ogólnym znaczeniu Wigilia oznacza w Polsce dzień poprzedzający Boże Narodzenie oraz samej wieczerzy. To noc wielkiej nadziei, przyjście na świat Zbawiciela Jezusa Chrystusa. Z samym dniem wigilijnym oraz uroczystą wieczerzą związanych jest wiele tradycji i zwyczajów, które przedstawię w dalszej części tekstu...


Najważniejsze tradycje wigilijne:


choinka- zwyczaj dekorowania choinki dotarł do nas z Niemiec na przełomie XVIII i XIX w. Zielone drzewko to symbol życia i narodzin Zbawiciela.

łamanie sie opłatkiem- akt ten oznacza wybaczenie win, pojednanie oraz życzenia wszelkiej pomyślności i zdrowia. Ma bardzo głęboką wymowę symboliczną.

12 potraw- jest to nawiązanie do dwunastu apostołów, którzy usiedli z Jezusem do Wieczerzy.

pierwsza gwiazdka- jest symbolem Gwiazdy Betlejemskiej, której pojawienie się towarzyszyło narodzinom Jezusa. Dziś oczekujemy pierwszej gwiazdy, jaka pojawi się na wigilijnym niebie. Dopiero, gdy ona zabłyśnie możemy, według tradycji, siąść do stołu i podzielić się opłatkiem.

sianko wigilijne- kładziemy je na stole pod białym obrusem. Symbolizuje ono miejsce gdzie narodził sie Jezus- szopka i siano na którym leżał po urodzeniu.

kolędy- pieśni, które opowiadają o Narodzinach Pana.

prezenty- najprzyjemniejszy z wielu zwyczajów bożonarodzeniowych.

pasterka- symbolizuje czuwanie pasterzy przy żłobie Jezusa. Jest najważniejszym momentem w czasie Świąt Bożego Narodzenia.







Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=947