Diamagnetyki i paramagnetyki - co to takiego ?
Data: 18-12-2009 o godz. 20:35:52
Temat: Nauka


W tym artykule przybliżę wam znaczenie nieznanych wam pewnie pojęć: diamagnetyki i paramagnetyki, a także podam ich przykłady.
Diamagnetyki są to gazy, ciecze oraz ciała stałe złożone z atomów (cząsteczek) nie mających stałego momentu magnetycznego (spin całkowity równa się zeru).

Do diamagnetyków zaliczamy
: gazy szlachetne, większość związków organicznych, a także niektóre metale (cynk, złoto, srebro, miedź, rtęć). Warto wiedzieć, że diamagnetyczne są też DNA i wiele białek.
   
Idealny diamagnetyzm wykazują nadprzewodniki, których wnętrze jest całkowicie izolowane od zewnętrznego pola magnetycznego (zjawisko Meissnera).
W normalnych substancjach diamagnetyzm jest efektem bardzo słabym i może być obserwowany jedynie wtedy, gdy nie istnieją w nich trwałe momenty magnetyczne, prowadzące do zjawiska paramagnetyzmu lub ferromagnetyzmu.

Natomiast paramagnetyki są to ciała o przenikalności magnetycznej niewiele większej od przenikalności próżni.
  
Paramagnetykami są np.: tlen, lit, sód, potas, magnez, wapń, glin.

Podatność magnetyczna paramagnetyków jest stała w szerokim zakresie natężeń zewnętrznego pola magnetycznego i dla większości paramagnetyków odwrotnie proporcjonalna do temperatury bezwzględnej.

Myślę, że po przeczytaniu tego artykułu, każdy z was będzie potrafił odróżnić  diamagnetyki od  paramagnetyków.

Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=945