ŚWIATOWE REKORDY GUINNESSA WŚRÓD ZWIERZĄT
Data: 23-11-2009 o godz. 18:43:01
Temat: Publikacje


Światowe rekordy Guinnessa to nowy program rozrywkowy nadawany w telewizji Polsat. Cieszy się on ogromnym zainteresowaniem telewidzów. Możemy na własne oczy zobaczyć niesamowite zdolności i umiejętności zwyczajnych ludzi, którzy chcą pobić istniejący już rekord lub ustanowić nowy. Praktycznie, każdy może się w niej znaleźć, trzeba tylko zrobić coś bezsensownego, w czym jeszcze nikt nie został mistrzem. Ale nie tylko ludzie mogą się znaleźć w Księdze Guinnessa. O zwierzęcych rekordach opowiem w dalszej części artykułu...Najwięksi:
1. Największe obecnie żyjące zwierzę na Ziemi to pływający waleń nazywany Płetwalem błękitnym. Mierzy on 33 metry długości i waży 180 ton. Płetwal jest zwierzęciem tak dużym, że samo jego serce waży około 600kg. Młode w chwili narodzin mają 7 metrów długości.

2. Największym zwierzęciem lądowym jest Słoń afrykański. Osiąga niemal 8 metrów długości, ważąc przy tym około 5 ton. Słoń jest również rekordzistą w długości ciąży. Średnio ciąża trwa 1 rok i 9 miesięcy, a maksymalnie 2 lata i 1 miesiąc. Słoniątko które przychodzi na świat waży około 100kg. Ciosy to przedłużone siekacze, które rosną przez całe życie osiągając 3m. długości i od 30 do 40kg. Rozpiętość jego uszu może sięgać nawet 1,5m.

3. Największy gad lądowy to Waran z Komodo. Dorosłe osobniki osiągają nawet 3 mety długości i wagę 150 kg. Dla ochrony tej największej, współcześnie żyjącej jaszczurki specjalnie stworzono park narodowy w Indonezji o nazwie Komodo.

4. Największym gryzoniem na świecie jest Kapibara, którego długość przekracza 100 - 130cm. A waga dochodzi do 50kg. Spokrewniony jest ze świnką morską i szynszylem.

5. Największą rybą jest Rekin wielorybi. Długość jego ciała osiąga nawet 20 metrów a waga dochodzi do 70 ton. Pomimo imponujących rozmiarów i groźnie brzmiącej nazwy rekin wielorybi jest rybą łagodną i nie stanowi dla człowieka zagrożenia, ponieważ żywi się planktonem.

6. Największym ptakiem jest struś emu. Są to ptaki lądowe, nielotne i szybko biegające, które zamieszkują Australię. Charakteryzują się redukcją skrzydła, lotek i sterówek. Ich pióra przypominają sierść. Osiąga około 140cm. wzrostu i rozwija prędkość do 70km/h.

Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=935