Wszechświat i odległości we Wszechświecie
Data: 13-11-2009 o godz. 20:27:22
Temat: Nauka


Całą otaczającą nas ogromną przestrzeń, którą wypełniają energia oraz materia w postaci różnych ciał niebieskich nazywamy Wszechświatem. Ciała niebieskie to wszystkie naturalne i sztuczne obiekty znajdujące się poza Ziemią. Z powierzchni Ziemi obserwujemy je na kulistej powierzchni zwanej sferą niebieską. Jako przykładami ciał niebieskich możemy wymienić : Słońce, Księżyc, planety, gwiazdy, komety, planetoidy itd.
Aby dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat, przeczytajcie dalszą część artykułu.W nocy na sferze niebieskiej możemy zaobserwować wiele małych, świecących punktów. Wydaje się nam, że wszystkie leżą w tej samej od nas odległości. Najczęściej mówimy o nich jako o świecących gwiazdach. To, co obserwujemy, to jednak nie tylko gwiazdy.
Odległości między ciałami niebieskimi są ogromne. Posługiwanie się przy podawaniu tych odległości takimi jednostkami długości, jak znany wam 1 metr czy nawet 1 kilometr, byłoby bardzo niewygodne. Dlatego astronomowie wprowadzili jednostki odpowiednio większe. Dla wyrażania tych odległości w układzie planetarnym wprowadzono tzw. jednostkę astronomiczną ( j. a. ), która odpowiada średniej odległości Ziemi od Słońca i wynosi w przybliżeniu 150 mln km. Do określania odległości między gwiazdami wprowadzono jednostkę zwaną rokiem świetlnym ( 1 r. św. ). Jest to odległość, jaką światło poruszające się z szybkością 300000 km/s przebędzie w ciągu jednego roku.
   
  
Myślę, że po przeczytaniu tego artykułu, każdy z was będzie potrafił powiedzieć, co nazywamy Wszechświatem i jakie jednostki służą do wyrażania odległości między ciałami niebieskimi.


Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=931