„Z KRWI NASZEJ POWSTANIE WARSZAWA…”
Data: 10-11-2009 o godz. 20:29:36
Temat: Uroczystości szkolne


    „Hej chłopcy bagnet na broń”- te słowa towarzyszyły młodzieży w czasie Powstania Warszawskiego. Była to największa bitwa stoczona przez wojsko polskie w czasie II wojny światowej. Z tej okazji klasy III z pomocą pani Woszczyk, Szymanek i Jackowskiej oraz szkolnego chóru przygotowały uroczysty apel. Odbył się on w piątek 6 XI 2009r.
 


Powstanie Warszawskie trwało 63 dni- od 1 VIII do 3 X 1944 roku. Było to zbrojne wystąpienie przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową. Polacy ponieśli olbrzymie straty. Zginęło ok. 18 tys. żołnierzy a 25 tys. było rannych. Ucierpiała również ludność cywilna(prawie 200 tys. ofiar). Wśród zabitych przeważała młodzież.
Aby pamięć o poległych była wciąż żywa uczniowie naszego gimnazjum w ciekawy i zrozumiały sposób przedstawili sytuację Powstania Warszawskiego oraz ukazali poświęcenie ówczesnych ludzi, szczególnie młodzieży i dzieci w walce o Ojczyznę i wolność.
Uczniowie przygotowali krótki apel, na którym recytowali wiersze, które przeplatane były wojskowymi piosenkami. Nie zabrakło także ogólnej informacji o powstaniu. Swoim wystąpieniem oddali hołd poległym. I choć powstanie nie osiągnęło ani celów wojskowych, ani politycznych, to dla kolejnych pokoleń Polaków stało się symbolem męstwa i determinacji w walce o niepodległość.Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=927