Historia puszki aluminiowej.
Data: 07-11-2009 o godz. 20:34:25
Temat: Publikacje


W naszej szkole trwa zbiórka puszek aluminiowych. Należy je wrzucać do specjalnie oznakowanych koszy, które znajdują się na dolnym i górnym korytarzu naszego gimnazjum. Za pewne pamiętacie, że w ubiegłych latach przeprowadzana była zbiórka zużytych baterii i makulatury. Jak myślicie, po co są organizowane takie akcje? Co zyskamy zbierając aluminiowe opakowania?


Puszka aluminiowa na napoje jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych wynalazków XX wieku. Jej historia zaczyna się w Ameryce w latach 60 ubiegłego stulecia. Polacy coraz chętniej sięgają po napoje w puszkach. Wynika to z jej zalet: jest lekka, nie tłukąca, atrakcyjna wizualnie i łatwa do zadrukowania, bez potrzeby stosowania etykiet a ponadto pozwala szybko schłodzić znajdujący się w niej napój. Ale jej największą zaletą jest to, że zużyta jest surowcem wtórnym, nadającym się w całości do odzysku.
Na świecie zużywa się rocznie ponad 250 miliardów puszek a ich produkcja ciągle rośnie. Aby nasza ziemia wkrótce nie została przez nie w całości zasypana, puszki aluminiowe przeznacza się do ponownego przetworzenia. Odzysk aluminium z puszek można prowadzić w nieskończoność, nie powodując utraty jakości metalu. Ponadto produkcja aluminium z puszek jest o 60 % tańsza od uzyskiwania go z rudy, powoduje zmniejszenie ilości zanieczyszczeń powietrza aż o 95%, a zanieczyszczeń wody o 97%. Wymaga też o 95% mniej energii elektrycznej. Dodatkowo oszczędza się w ten sposób naturalne złoża rud aluminium czyli boksytu (recykling 1 tony złomu aluminiowego pozwala oszczędzić 4 tony boksytu).
Puszka jako opakowanie popularne wśród młodzieży jest świetnym pretekstem do edukacji ekologicznej. Jej recykling nie tylko zmniejsza ilość śmieci, ale przynosi także wiele korzyści dla środowiska i gospodarki człowieka. Dlatego, zanim wyrzucisz puszkę do kosza, zastanów się czy nie lepiej przeznaczyć ją do odzysku. Na pewno wszyscy na tym bardzo wiele zyskamy. Dlatego jeszcze raz przypominam o trwającej w naszej szkole zbiórce puszek aluminiowych.


Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=925