Wycieczka klas pierwszych
Data: 29-10-2009 o godz. 18:56:43
Temat: Wycieczki


    Dnia 29 października klasy pierwsze wybrały się na wycieczkę do Spały. Długo czekały na tę edukacyjną podróż, aż wreszcie nadszedł jej czas. Co zwiedziły klasy pierwsze? Odpowiedź znajdziecie w dalszej części artykułu...
 


O godzinie 7.45 była zbiórka przed szkołą, a o godz 8.00 ruszyliśmy w drogę. Za jakąś godzinę byliśmy już na miejscu. 
Pierwszym punktem wycieczki, który zwiedzaliśmy był Ośrodek Przygotowań Olimpijskich. To niekwestionowany znak rozpoznawczy Spały. Znajdujące się na terenie hale sportowe, stadiony z bieżniami, basen, boiska siatkarskie i koszykowe, sale treningowe powodują, iż jest to miejsce chętnie odwiedzane przez sportowców krajowych i zagranicznych. Poza obiektami typowo sportowymi ośrodek dysponuje również zapleczem hotelowym i rekreacyjnym.Potem oglądaliśmy Kaplicę Prezydentów Polskich. Był to kościół parafialny w stylu podhalańskim p.w. Matki Boskiej Królowej Korony Polski, wzniesiony w 1923 roku na polecenie prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. Wzbudził on w nas pełen zachwyt. Na początku lat 90 przy budynku powstał ołtarz polowy Armii Krajowej. W roku 1933 poświęcono w kaplicy nowy ołtarz z płaskorzeźbą patrona myśliwych św. Huberta ufundowany przez Związek Leśników Rzeczpospolitej Polskiej oraz płaskorzeźbę Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej.
Spacerowaliśmy po lasach Spalskich. Niepowtarzalny klimat tych spalskich terenów lesistych tworzą strzeliste kilkusetletnie sosny i ogromne dęby, pamiętające dawne czasy carskich polowań. Dotarliśmy też do Bunkrów Spalskich w Konewce. Jest tam bardzo dużo ciekawych eksponatów wojennych. W miejscach tych w zimę jest 9 stopni ciepła i 70 - 80% wilgoci. Często można spotkać tam nietoperze.
Widzieliśmy i podziwialiśmy posąg żubra. To nieoficjalny herb miejscowości. Ustawiono go na pamiątkę ustrzelenia jednym strzałem dorodnego żubra podczas polowania w 1860 roku. Sam car Aleksander II dla upamiętnienia swego wyczynu polecił wznieść naturalnej wielkości posąg. Przed 53 lat stał on w puszczy Białowieskiej, a do Spały trafił po wojennej tułaczce w 1928 roku.Następnie pojechaliśmy do Skansenu rzeki Pilica. To bardzo malownicza rzeka przepływająca przez Spałę. Jest ona  lewym dopływem Wisły, liczącym ponad 340 km długości. Pierwsze wzmianki historyczne z XVI wieku mówią o spławianiu zboża Pilicą do Gdańska. W XIX i XX wieku pływały po niej pasażerskie parostatki. Obecnie Pilica przyciąga turystów i kajakarzy.
Tak zakończyła się nasza wycieczka. W Błędowie byliśmy o godzinie 16.00. Ta podróż bardzo podobała się klasom pierwszym.


Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=923