,,Habemus papam - mamy papieża''
Data: 17-10-2009 o godz. 20:15:44
Temat: Kultura


Dnia 16 października 1978 roku o godzinie 18.18 z komina nad Kaplicą Sykstyńską uniósł się biały dym. Wkrótce oszołomiony świat poznał nowego Następcę Piotra – papieża z dalekiej Polski, który jako chłopak powiedział w obecności kardynała Sapiehy, że wcale nie zamierza zostać księdzem...29 września papież Jan Paweł I zmarł, po 33 dniach urzędowania, na zawał serca. Tak więc trzeba było wybrać 262 papieża. 
Na konklawe i pogrzeb  arcybiskup krakowski Karol Wojtyła poleciał w towarzystwie prymasa Stefana Wyszyńskiego. Po pogrzebie, który odbył się 4 października, nastąpił najkrótszy z możliwych, dziesięciodniowy wymagany przepisami Konstytucji Apostolskiej okres, poprzedzający kolejny wybór papieża. Dla 111 kardynałów był to czas przeglądu kandydatów oraz budowania sojuszy.
Karol Wojtyła wylosował celę 91. Żelazne łóżko, miednica do mycia oraz dzbanek na wodę jak również prosty stół i krzesło – oto całe jej wyposażenie.
15 października drzwi zatrzaskują się za purpuratami biorącymi udział w konklawe. Początkowo Wojtyła miał małe szanse na wybór. Wtedy dzieje się rzecz niezwykła – Kardynał König rozpoczyna kampanię na rzecz abp. Karola. Podkreśla jego zalety, które stają się niezwykle atrakcyjne dla reszty uczestników.
Następnego dnia  już wiadomo, że żaden z Włochów nie ma szans – na ostatnim ósmym głosowaniu 94 kardynałów oddało głos na Karola Wojtyłę. Zapytany: ,, Czy zgadzasz się?’’ odpowiada: ,, W posłuszeństwie wiary wobec Jezusa Chrystusa, mojego Pana, zawierzając Matce Chrystusa i Kościoła – świadom wszelkich trudności – przyjmuję’’ i przybiera imię Jan Paweł II.
Już pierwsze minuty po konklawe zapowiadały, że na Stolicy Piotrowej zapanuje nowy styl.

Dzień ten stał się w Polsce świętem państwowym i kościelnym. Od 2001 roku obchodzony jest jako Dzień Papieski w kościele katolickim, przypada w niedzielę poprzedzającą 16 października. Dodatkowo Sejm RP w dniu 27 lipca 2005 roku ustanowił Dzień Papieża Jana Pawła II. Jako uzasadnienie wpisano w ustawie to zdanie: „W hołdzie największemu autorytetowi XX wieku, człowiekowi, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa uczył nas solidarności, odwagi i pokory”.
Nasza szkoła również nie zapomniała o tym wspaniałym i radosnym dniu.  W rogu dolnego korytarza, naprzeciwko toalet i obok okna, możemy podziwiać dekorację dotyczącą tego święta z tegorocznym hasłem - ,, Jan Paweł II – Papież Wolności’’.Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=919