Recenzja filmu: ''Generał Nil'', reż. Ryszard Bugajski
Data: 05-10-2009 o godz. 21:55:00
Temat: Kultura


   Film Ryszarda Bugajskiego "Generał Nil"  opowiada o generale Emilu Fieldorfie, który wraca do Polski po dwuletniej zsyłce w głąb Związku Radzieckiego.
   Fieldorf dawniej dowódca Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej, zachowuje się jak lojalny obywatel: z własnej woli ujawnia swą przeszłość, składa nawet podanie o wojskową emeryturę. ...


Jest zmęczony wojną. Zamieszkuje z rodziną w powojennej Łodzi, miesza się w tłum. Urząd Bezpieczeństwa jednak cały czas czuwa i przystępuje do działania w 1950 roku. Fieldorf zostaje aresztowany pod zarzutem współpracy z faszystami. Generał zostaje postawiony przed wyborem: współpraca z reżimem albo śmierć. Nie chce współpracować. Trafia do więzienia. Ostatecznie zostaje skazany na śmierć. Zostaje powieszony.

  Do dziś nie znamy miejsca jego pochówku, choć IPN podejrzewa, że może spoczywać gdzieś na Powązkach.


 August Emil Fieldorf, ps. Nil (ur. 20 marca 1895 w Krakowie, stracony 24 lutego 1953 w Warszawie) – bojownik o niepodległość Polski, generał brygady Wojska Polskiego, organizator i dowódca Kedywu Armii Krajowej, zastępca Komendanta Głównego AK, dowódca organizacji NIE.

[http://pl.wikipedia.org/wiki/August_Emil_Fieldorf]Generał Fieldorf to generał cywil, generał zakonspirowany, jest we wspomnieniach taka scena, w której krewny spotyka go na przystanku na ulicy Rakowieckiej [...] nie pozwolił się rozpoznać ubrany bardzo skromnie jak ubogi urzędnik, generał który pozostał wierny etosowi żołnierza. [...] Zagrać generała Nila to zastanowić się ile wolności osobistej ma wojskowy, jakich dokonuje właściwie wyborów, kiedy jest odpowiedzialny za życie innych, a także realizacje wskazówek wyższego dowództwa. Zagrać Nila to znaczy zagrać człowieka który dokonuje wyborów ukrywając ten dramat swojego wyboru. Generała Nila nie można zrozumieć bez jego epizodu zasadniczego który go ukształtował [...]


                                                                                                        
                                   Olgier Łukasiewicz  (aktor, który grał generała Nila)

       [wywiad video - strona: http://www.general-nil.pl/index2.php?strona=3]Jestem zafascynowany historią generała Fieldorfa. Chętnie obejrzałbym jeszcze raz ten film.


Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=912