Refraktory
Data: 05-06-2009 o godz. 15:43:46
Temat: Nauka


Czy wiecie czym są refraktory? Interesuje Was astronomia i to, co z nią związane? Jeśli tak to zapraszam do przeczytania artykułu...


Czym są refraktory? To lunety astronomiczne mające soczewkowy obiektyw. Obiektyw taki jest złożony z co najmniej dwóch soczewek. Oznacza to, że jest on achromatyczny.

Głównymi właściwościami lunety astronomicznej jest jej zdolność rozdzielcza i zbiorcza. Zdolność rozdzielcza polega na rozdzielaniu możliwie blisko położonych obrazów, np. obrazów gwiazd podwójnych. Zdolność zbiorcza światła natomiast jest proporcjonalna do powierzchni obiektywu, a więc proporcjonalna do kwadratu jego średnicy. Dlatego też przez lunetę możemy dostrzec gwiazdy niewidoczne dla gołego oka. Watro dodać, że siła zbiorcza lunety w stosunku do oka jest równa kwadratowi stosunku średnicy obiektywu do średnicy źrenicy oka.

Należy tu również wspomnieć o powiększeniu kątowym, jakie możemy uzyskać za pomocą danego obiektywu przy stosowaniu odpowiedniego okularu. Wiadomo, że powiększenie lunety równa się stosunkowi ogniskowej obiektywu do ogniskowej okularu. Tak więc uzyskać możemy tym większe powiększenie, im krótszą ogniskową ma okular.

Chyba trochę przybliżyłam Wam tym podstawowe wiadomości o refraktorze, a zainteresowanych zachęcam do pogłębiania wiedzy i szukania wiadomości na ten temat.  Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=897