Prawo Archimedesa.
Data: 04-06-2009 o godz. 21:18:29
Temat: Nauka


Jeśli ciekawi Was kim był Archimedes i o czym mówi Prawo Archimedesa, przeczytajcie dalszą część tego artykułu.


Archimedes - to jeden z najwybitniejszych greckich matematyków i fizyków starożytności. Odkrył wiele praw matematycznych i fizycznych, sformułował ważne zasady mechaniczne. Zajmował się różnymi dziedzinami nauki, m.in. hydrostatyką, arytmetyką, geometrią, astronomią, mechaniką, optyką. Część jego pism zachowała się do naszych czasów.
Prawo Archimedesa - określa siłę wyporu. Jego nazwa pochodzi od odkrywcy - Archimedesa z Syrakuz. Treść prawa brzmi:
Siła wyporu działająca na ciało zanurzone w płynie jest równa ciężarowi płynu wypartego przez to ciało.

Mówiąc inaczej Na ciało zanurzone w płynie (cieczy, gazie lub plazmie) działa pionowa, skierowana ku górze siła wyporu. Wartość siły jest równa ciężarowi wypartego płynu. Siła ta jest wypadkową wszystkich sił parcia płynu na ciało.
Jak głosi legenda, król Syrakuz zlecił Archimedesowi sprawdzenie uczciwości złotnika, który wykonał dla króla złotą koronę. Wprawdzie ciężar korony był równy ciężarowi dostarczonego złotnikowi złota, król jednak podejrzewał, że złotnik go oszukał i wykonał koronę ze stopu złota i innego, tańszego metalu. Archimedes długo rozmyślał nad tym problemem, aż znalazł jego rozwiązanie, kąpiąc się w wannie. Jak mówi dalej legenda, uradowany Archimedes wyskoczył z wanny i nagi biegał po ulicach rodzinnych Syrakuz, krzycząc „eureka, eureka…” (co w języku greckim znaczy „odkryłem, odkryłem…”) i udał się do króla. Po otrzymaniu odpowiedniej wartości dla ciężaru właściwego korony Archimedes porównał ją z ciężarem właściwym czystego złota – okazało się, że korona nie była z niego wykonana.
Wiaderko Archimedesa - wykorzystuje się je do sprawdzenia prawa Archimedesa.

Wartość  ciężaru wypartej cieczy obliczmy wzorem:
Fw= Vc  p  g    
gdzie Fw - siła wyporu,
Vc - objętość ciała (objętość wypartej cieczy),
p - gęstość cieczy,
g - przyspieszenie ziemskie= 9,81.


Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=896