Dlaczego tęcza jest kolorowa?
Data: 03-06-2009 o godz. 18:11:59
Temat: Nauka


Światło słoneczne postrzegamy jako białe, choć tak naprawdę jest mieszaniną barw od czerwonej po fioletową. Dla ułatwienia wyróżniamy siedem podstawowych kolorów: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, błękitny, niebieski i fioletowy. Ale jak powstaje z nich tęcza? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w dalszej części artykułu...


Kiedy wiązka światła przechodzi przez małe kropelki deszczu, ulega w nich odbiciu i rozszczepieniu na barwy składowe. Widzimy wtedy tęczę. Takie samo rozszczepienie światła można uzyskać, przepuszczając wiązkę światła przez grubą szybę lub przez pryzmat.

Isaac Newton

Angielski uczony Isaac Newton (1648-1727) odkrył, że kiedy białe światło przechodzi przez szklany pryzmat w kształcie trójkąta, rozszczepia się na różnokolorową wiązkę.

Refrakcja
Zjawisko fizyczne polegające na zmianie kierunku promieni świetlnych, przechodzących z jednego ośrodka do drugiego, nazywamy refrakcją, czyli załamaniem światła. W przypadku tęczy refrakcja zachodzi w kropelkach wody. Światło każdej z barw załamuje się pod nieco innym kątem, dlatego widzimy barwne pasmo tęczy.

Dlaczego soczewki modyfikują obraz?
Powierzchnie soczewki są zakrzywionymi płaszczyznami. Przechodzące przez nią promienie świetlne ulegają załamaniu. Soczewki wypukłe skupiają wiązkę promieni w punkcie nazywanym ogniskiem. Soczewki wklęsłe rozpraszają ją. Mają ognisko pozorne. Wklęsłe i wypukłe soczewki wykorzystuje się do produkcji okularów i wielu instrumentów optycznych: aparatów fotograficznych, kamer, mikroskopów, rzutników, lornetek i teleskopów. Promienie świetlne załamujące się w soczewkach wypukłych tworzą powiększony obraz przedmiotu. Te używane do obserwacji małych przedmiotów, jak owady czy znaczki, są dwustronnie wypukłe. Nazywamy je lupami. Soczewki wklęsłe dają pomniejszony obraz przedmiotu.

Kto wynalazł teleskop?
Teleskop optyczny to przyrząd pozwalający na obserwacje ciał niebieskich. Jego podstawowym elementem jest wklęsłe zwierciadło. Obraz ciała niebieskiego powstaje w ognisku zwierciadła. W roku 1609 Galileusz zbudował pierwszą lunetę do obserwacji nieba. Składała się ona z dwóch soczewek zamocowanych w rurze. Pierwszy teleskop zwierciadlany wynalazł Newton w 1668 r. Dziś do obserwacji astronomicznych używa się prawie wyłącznie teleskopów zwierciadlanych. Największe zwierciadło (z jednego kawałka szkła) liczy 6 m średnicy i znajduje się w obserwatorium na Kaukazie.


Rekordy
  • Największym teleskopem kosmicznym jest teleskop Hubble'a umieszczony na orbicie w 1990 roku. Waży 11 ton i jest wyposażony w zwierciadło o średnicy2,4 m.

  • Najmniejszy pryzmat optyczny został wykonany w laboratorium naukowym w stanie Kolorado (USA): jest prawie niewidoczny gołym okiem, ma tylko 0,01 mm.

  • Mikroskop optyczny, wyposażony w soczewki, powiększa najwyżej 2000 razy. Mikroskop elektronowy – ponad milion razy.Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=894