Czym różnią się planety?
Data: 02-06-2009 o godz. 17:04:57
Temat: Nauka


Wszystkie osiem planet naszego Układu Słonecznego powstało w tym samym czasie. Jednak różnią się od siebie rozmiarami i budową. W artykule znajdują się ciekawostki na temat planet...Merkury, Wenus, Ziemia i Mars najmniejsze i najbliższe Słońca, nazywane są planetami ziemskimi. Ich skorupa zbudowana jest ze skał, a jądro to mieszanina żelaza i niklu. Dalej położone planety: Jowisz, Saturn, Uran i Neptun to olbrzymy. Nie mają one stałej skorupy. Przypuszcza się, że ich małe żelazo - krzemianowe jądro otoczone jest ciekłym wodorem. Kolejną warstwę tworzy mieszanina takich gazów jak wodór, hel, amoniak, metan, acetylen, fosforowodór. Obecnie niektórzy naukowcy sądzą, że pierwotnie Pluton był księżycem Neptuna i w wyniku oddziaływań grawitacyjnych został wyrzucony na orbitę okołosłoneczną. I dlatego teraz mamy osiem, a nie dziewięć planet.


PLANETY W LICZBACH

Merkury
znajduje się najbliżej Słońca i krąży wokół niego najszybciej. Jeden rok merkuriański trwa 88 dni ziemskich.

Wenus jest najjaśniejszą planetą, ponieważ otaczają ją chmury silnie odbijające światło słoneczne. Obraca się wokół własnej osi zgodnie z ruchem wskazówek zegara i jest bardzo gorąca. Temperatura na powierzchni wynosi 480oC.

Ziemia porusza się wokół Słońca z prędkością 29,8 km na sekundę. O ile wiadomo, jest jedyna planetą, na której występuje ciekła woda i gdzie rozwinęło się życie.

Mars
oddalony jest od Słońca o 225 milionów kilometrów. Postrzegamy go jako czerwoną planetę, ponieważ jego powierzchnię pokrywają skały bogate w tlenki żelaza.

Jowisz jest największą planetą Układu Słonecznego, 1400 razy większą od Ziemi.

Saturn otoczony jest licznymi pierścieniami i z dużą prędkością obraca się wokół własnej osi. Jeden dzień trwa tam niewiele ponad 10 godzin. Saturn ma 60 satelitów naturalnych.

Oś obrotu Uranu jest prawie równoległa do płaszczyzny orbity (nachylona pod kątem 97,9o). Wygląda więc, jakby się toczył po orbicie. Ma 27 satelitów naturalnych.

Neptun charakteryzuje się żywym niebieskim kolorem. Obiega Słońce w ciągu 164 lat ziemskich.

Tak oto w telegraficznym skrócie przedstawiają się najciekawsze fakty o planetach.Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=890