Siły spójności i siły przylegania
Data: 30-05-2009 o godz. 14:21:58
Temat: Nauka


W tym artykule przybliżę wam pojęcia siły spójności i siły przylegania.

Wiecie już, że między cząsteczkami istnieją siły przyciągania. Dzięki temu cząsteczki tworzą ciała stałe i ciecze. Te siły, działające między cząsteczkami tej samej substancji, noszą nazwę sił spójności (bo spajają, bo łączą). Nie są to jedyne siły międzycząsteczkowe. Zastanówcie się, dlaczego ręce po wyjęciu z wody są mokre? Woda przylepiła się do rąk. Część cząsteczek wody trzyma się skóry.
A więc między cząsteczkami skóry i wody także są siły. Widzicie, że te siły są większe od sił spójności, czyli od sił działających między cząsteczkami wody.
Woda zwilża bardzo wiele ciał. wystarczy jednak rękę posmarować tłustym kremem i woda spłynie po jej powierzchni. I znów są za to odpowiedzialne siły działające między cząsteczkami. Siły przyciągania między cząsteczkami kremu i cząsteczkami skóry są na tyle duże, że krem przylega do skóry. Natomiast siły oddziaływania miedzy cząsteczkami kremu i wody są małe, woda spływa kropelkami po powierzchni reki.
Siły oddziaływania między cząsteczkami różnych substancji noszą nazwę sił przylegania. Jedna substancja przylega do drugiej.
Gdy siły przylegania są większe od sił spójności, wtedy ciecz zwilża powierzchnie, do której przylega. Gdy są one mniejsze od sił spójności, wtedy ciecz nie zwilża powierzchni.

Zapamiętajcie:
* Między cząsteczkami istnieją dwa rodzaje sił: siły spójności i siły przylegania.
* Siły spójności działają między cząsteczkami tej samej substancji.
* Siły przylegania działają między cząsteczkami różnych substancji. 

Myślę, że po dokładnym przeczytaniu mojego artykułu, każdy z was będzie wiedział, co to są siły spójności i siły przylegania.


Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=886