Historia powstania telefonii komórkowej
Data: 28-05-2009 o godz. 22:00:13
Temat: Nauka


Każdy z nas ma komórkę, leczy czy każdy wie dzięki czemu możemy dzwonić do swoich przyjaciół z każdego miejsca na ziemi? Co, i kto przyczynił się do powstania bezprzewodowej telefonii? Więcej dowiecie się czytając dalszą część artykułu...


Cofnijmy się do 1876 roku, Alexander Graham Bell, korzystając z miedzianego kabla, przeprowadził pierwszą w historii transmisję ludzkiej mowy. Ten sam uczony, cztery lata później, przeprowadził pierwszą bezprzewodową transmisję ludzkiej mowy, używając do tego celu światła. Urządzenie przez niego skonstruowane nazwane zostało fotofonem i przez kilkanaście lat cieszyło się sporym zainteresowaniem naukowców. Mniej więcej w tym samym czasie, niemiecki wynalazca Heinrich Rudolf Hertz, odkrył fale, które po emisji mogły być wychwycone przez ustawiony w pewnej odległości odbiornik. Kilka lat później, Guglielmo Marconi przesłał te fale na odległość kilkunastu kilometrów i nazwał je radiem. Radio bardzo szybko zajęło miejsce wspomnianego wcześniej fotofonu. W przeciwieństwie do światła, fale radiowe mogły być swobodnie transmitowane w warunkach i na obszarach gdzie przesyłanie światła było utrudnione lub wręcz niemożliwe. Potem w 1891 roku uruchomiono telefonię bezprzewodową (ATS1). W następnych latach nie było aż tak wielkich odkryć aż do roku 1935, kiedy to Edwin H. Armstrong zastosował do transmisji fal radiowych modulację częstotliwości FM. W porównaniu ze stosowaną wcześniej modulacją AM, FM wymagała znacznie mniej mocy. Te i inne zalety przyczyniły się do tego, że bardzo szybko większość istniejących systemów zmieniono na systemy FM
Wiecie już że telefonia bezprzewodowa bardzo szybko się rozprzestrzeniała w XIX i XX wieku. Lecz jak powstała telefonia komórkowa która do dziś jest nieodłącznym przyjacielem człowieka?
 W XX wieku inżynierowie pracujący nad rozwojem sieci komórkowej, wiedząc, że zmniejszanie rozmiarów komórek prowadzi do zwiększania pojemności systemu zakładali teoretycznie możliwość budowy sieci składającej się z kilku tysięcy komórek, która mogłaby obsługiwać nawet milion użytkowników. Budowa takiej sieci od samego początku byłaby niezmiernie kosztowna, dlatego zdecydowano się na konstrukcję systemu dzieląc obszar na kilka dużych komórek, które z czasem miały być dzielone na coraz to mniejsze.Aby przejście z jednej komórki do drugiej nie miało wpływu na ciągłość transmisji, opracowano technikę przełączania kanałów. Lecz te pomysły były początkiem telefonii komórkowej.
 Pierwszy system ,,nowoczesnej" telefonii bezprzewodowej pojawił się w 1986 roku. Kiedy grupa "Group Special Mobile" która zarezerwowała dla siebie dwa przedziały częstotliwości w paśmie 900 MHz i stworzyła nowoczesny cyfrowy system.
 Największym przełomem stał się październik 1991 roku, gdy na targach TELECOM w Genewie zaprezentowany został pierwszy system GSM. I od tego momentu sieć GSM rozrastała w popularność na całym świecie. A w Polsce?
 W naszym kraju pierwszy telefon zaczął działać w 1992 roku. Rok wcześniej przetarg na budowę polskiej sieci komórkowej wygrała Ameritech i France Telecom. I dzięki ich działaniom otwarcie sytemu NMT 450i odbyło się już w czerwcu 1992. Sieć ta pokryła ok 50% kraju, głównie większe miasta.
 Obecnie większość użytkowników telefonów komórkowych używa system GSM lub 3G (dwu, trzy lub cztero zakresowy)
 Teraz widzicie ile lat musiało upłynąć, by telefonowanie bez kabli stało się tak łatwą jak dzisiaj sprawą.

 


Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=881