Antonimy, synonimy, homonimy – co to takiego?
Data: 23-05-2009 o godz. 17:57:01
Temat: Nauka


Niektóre wyrazy brzmią tak samo, ale znaczą zupełnie co innego. Inne wyglądają inaczej, a mają to samo znaczenie. Czy wiesz jak nazywamy takie niezwykłe wyrazy?Antonimy to pary wyrazów w których stwierdzenie jednego  powoduje zaprzeczenie drugiego np. dobry – zły, noc – dzień, wesoły – smutny. Przedrostek ant sam w sobie oznacza sprzeciw, kontrast. Na pewno słyszałeś o programach antywirusowych, antypatii czy antagonizmie. Łatwo więc zapamiętasz, że antonimy to wyrazy przeciwstawne. Do nich zalicza się też pary wyrazowe typu kupić- sprzedać, ożenić się – wyjść za mąż. Ciekawostką jest to, że antonim posiada swój antonim, jest nim synonim.

Synonimy to inaczej wyrazy bliskoznaczne. Mają bardzo podobne znaczenie ale brzmią i wyglądają inaczej np. piękny, ładny, cudowny, urodziwy. Wyrazy te choć różne, ale wszystkie informują o tej samej urodzie. Przedrostek syn znaczy podobny. U ludzi syn jest podobny do rodziców, w wyrazach synonimy to te, które mają podobne - bliskie sobie – znaczenie. Dlatego nazywa się je wyrazami bliskoznacznymi (jedno znaczenie- wiele wyrazów).

Homonimy to wyrazy, które brzmią tak samo, ale mają różne znaczenie np. zamek z piasku, zamek jako budowla królewska, zamek w drzwiach czy zamek błyskawiczny w kurtce lub spodniach. Możemy też spotkać się z bardzo ciekawym przypadkiem homonimów, które tak samo brzmią, ale mają inną formę gramatyczną (czyli zapis ortograficzny) np. lud - czyli tłum ludzi i lód jako zamarznięta woda. W wymowie te dwa słowa brzmią tak samo – inaczej je jednak piszemy i mają inne znaczenie.


Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=869