Zwierzęce tajemnice
Data: 23-05-2009 o godz. 17:54:47
Temat: Nauka


Jakie tajemnice mają przed nami zwierzaki? Kilka z nich mogę wam przedstawić – niektóre na serio, inne troszkę z przymrużeniem oka… Mam nadzieję, że zainteresuje was świat zwierząt i z zaciekawieniem sięgniecie po książki przyrodnicze lub obejrzycie film o życiu zwierząt. Bardzo gorąco zachęcam. 

Hipopotam
Jaką tajemnicę skrywa hipopotam? Otóż rzadko kto wie, że ten prawie czterotonowy zwierzak bez wysiłku biega po dnie rzeki – z tego powodu starożytni Grecy nazywali hipopotamy rzecznymi końmi.

Kangur
Nie trudno się domyślić, dlaczego kangury należą do rodziny torbaczy – oczywiście ze względu na torbę, do której malutkie, ślepe i głuche kangurze noworodki wędrują zaraz po urodzeniu. Spędzają tam kilka tygodni, posilając się i rosnąć. W tajemnicy mogę wam zdradzić, że są rekordzistami świata w skoku w dal – jednym susem potrafią pokonać ok. 10m!  Taki wyczyn nigdy nie uda się ani człowiekowi, ani żadnemu innemu zwierzęciu.

Kameleon
Ta jaszczurka ma niezwykłe umiejętności – potrafi zmienić swoje ubarwienie, dzięki czemu może całkowicie zlać się z otoczeniem. Zmianą kolorów sygnalizuje też swoje nastroje – gdy kameleon jest zły, ciemnieje, a na zbliżające się niebezpieczeństwo reaguje rozjaśnieniem barwy.

Nosorożec
Kto by pomyślał, że ten kolos, którego waga może osiągnąć nawet 3500kg, biega jak rumak? A nosorożce są niezłymi sprinterami – potrafią biegać szybciej niż ludzie!
Nie wszyscy też wiedzą, że nosorożce są krótkowidzami. Nawet z niewielkiej odległości nie zawsze widzą, co przed nimi stoi, więc na wszelki wypadek tratują wszystko, co pojawi się na ich drodze – choć czasami jest to skała lub drzewo.

Żółw
Tajemnicze, opancerzone czołgi – tak mówi się o tych długowiecznych gadach. Chyba na zawsze żółwią tajemnicą pozostanie, co zrobić, żeby tak długo żyć. Ponoć najstarszy żółw żył aż 152 lata!

Delfin
Może niektórym zdradzę wielką tajemnicę, mówiąc, że delfiny nie są rybami. To morskie ssaki. Są zresztą bardzo tajemnicze – niedawno naukowcy odkryli, że inteligencją delfiny nie ustępują szympansom, które są uznawane za najmądrzejsze zwierzęta. Okazuje się, że zapamiętują szeregi cyfr i potrafią wykonywać skomplikowane polecenia.


Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=868