Choroby cywilizacyjne
Data: 17-05-2009 o godz. 12:24:49
Temat: Nauka


Technika, mechanizacja i automatyzacja wszystkich dziedzin życia i gospodarki ma ogromny wpływ na zdrowie człowieka. Wzrastające tempo życia, ciągły pośpiech, rosnący hałas, wzrost zanieczyszczeń, stresy oraz niehigieniczny tryb życia (mało ruchu, brak odpoczynku, nieodpowiednie odżywianie itp.) są przyczynami chorób cywilizacyjnych, które zaczynają dotyczyć bardzo dużych grup ludzi, są przewlekłe i wymagają długiego leczenia. Zaliczamy do nich np.: choroby układu krążenia, choroby nowotworowe, choroby weneryczne, AIDS, nerwice, alkoholizm, narkomanię, alergię.


 Najważniejszymi chorobami układu krążenia są: choroba wieńcowa, miażdżyca naczyń, choroba nadciśnieniowa i zawał mięśnia sercowego. W przebiegu tych chorób obserwuje się zaburzenia czynności serca, wzrost ciśnienia tętniczego i wysoki poziom cholesterolu. Zapobieganie chorobom układu krążenia polega na przestrzeganiu zasad higienicznego trybu życia (czas na pracę, wypoczynek, sport, relaks, sen oraz regularne, zdrowe posiłki).

Groźną chorobą, która dotyka coraz większą ilość ludzi jest AIDS. Nazwa choroby jest skrótem angielskiej nazwy tłumaczonej jako ''zespół nabytego upośledzenia odporności''. W latach 1983-1984 w wyniku intensywnie prowadzonych badań wykryto wywołującego tę chorobę wirusa, dla którego przyjęto nazwę HIV. Wirusem HIV można się zarazić np. poprzez bezpośredni kontakt z krwią (np. transfuzja, używanie niesterylnych igieł i strzykawek, np. przez narkomanów) lub stosunek płciowy. Należy pamiętać, że AIDS jest chorobą, którą można się zarazić tylko przez dostanie się wirusa do krwi. Izolacja chorych na AIDS nie wydaje się sensowna, gdyż zakażenie nie następuje przy przypadkowej styczności (np. podanie ręki), nie szerzy się również drogą pokarmową czy powietrzną. Zapobieganie tej chorobie polega obecnie na:

-szeroko pojętej oświacie zdrowotnej,

-przeprowadzaniu badań krwi w celu wykrycia wirusa,

-skutecznej sterylizacji sprzętu medycznego bądź stosowaniu sprzętu jednorazowego użytku,

-utrzymywaniu stosunków płciowych z jednym partnerem, wierności małżeńskiej,

Choroby, które charakteryzują się gwałtownym rozrastaniem się zmienionych nowotworowo komórek organizmu to choroby nowotworowe. Nowotwór to nieprawidłowy i nadmierny rozrost tkanki ustroju, nieskoordynowany z pozostałymi tkankami, trwający mimo ustąpienia czynnika, który go wywołał i nie reagujący na naturalne mechanizmy regulacyjne organizmu. W procesie nowotworowym przeważa proces podziałów nad obumieraniem komórek z zahamowaniem ich zróżnicowania.Czasami występują przerzuty nowotworów na inne narządy polegające na pojawieniu się wtórnych ognisk nowotworowych, pochodzących z rozsiewających się komórek ogniska pierwotnego. Nowotwory dzieli się na łagodne i złośliwe. Nowotwory łagodne w przeciwieństwie do złośliwych rosną wolniej, nie naciekają okolicznych tkanek (naczyń krwionośnych i limfatycznych) i nie przerzutują drogą krwi lub chłonki do węzłów limfatycznych i narządów odległych, a po usunięciu chirurgicznym z reguły nie odrastają. Mogą być jednak niebezpieczne, tzn. miejscowo złośliwe, gdy rosną w okolicach trudno dostępnych chirurgicznie lub osiągają znaczne rozmiary.Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=864