Fraszka to ...
Data: 17-05-2009 o godz. 12:21:41
Temat: Nauka


W tym artykule przybliżę pojęcie fraszki, a także podam epokę, w której była ulubionym gatunkiem poetyckim. Przedstawię także postać najwybitniejszego fraszkopisarza, przybliżając tematykę jego fraszek.Wiek XVI w Polsce, a zwłaszcza okres panowania ostatnich Jagiellonów to czasy pokoju i zamożności, rozkwitu miast i gospodarki folwarcznej. Dobrobyt i poczucie bezpieczeństwa tworzyły doskonałe warunki do ożywienia kontaktów towarzyskich, wyzwalały i potęgowały ochotę do zabaw, żartów i wesołości. Ulubionym gatunkiem poetyckim w dobie renesansu była fraszka, zwana również figlikiem lub facecją.

Fraszka - krótki, poetycki utwór o różnorodnej treści, charakterze i formie. Mogą być zatem fraszki humorystyczne, satyryczne, żartobliwe, przeważnie o formie epickiej, dramaturgicznej, mieszanej lub epigramatycznej.

Jan Kochanowski - najwybitniejszy nasz fraszkopisarz - przygotował do druku trzy księgi fraszek liczące ogólnie 276 utworów. Część z nich to tłumaczenia, lub przeróbki wierszy greckich i łacińskich. Poeta wydał je w 1584 roku w Drukarni Łazarzowej za namową przyjaciela Mikołaja Firleja.
Tematyka fraszek Kochanowskiego jest również szeroka - odbija się w nich bujne życie towarzyskie na zamku królewskim i dworach możnych panów. Znajduje się  wierne odzwierciedlenie życia ziemiańskiego, jakie prowadził poeta po opuszczeniu dworu w swoim rodzinnym Czarnolesie. Znajdują się  w nich różnorodne nastroje i zmieniające się z biegiem czasu poglądy na świat i życie.
Zachęcam wszystkich do zapoznania się z fraszkami Jana Kochanowskiego.

Myślę, że po przeczytaniu tego artykułu, każdy z was będzie znał pojęcie fraszki i potrafił  będzie podać nazwisko  najwybitniejszego fraszkopisarza.


Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=863