Olimpiada astronomiczna
Data: 13-05-2009 o godz. 19:53:31
Temat: Publikacje


8 maja po raz pierwszy odbył się konkurs astronomiczny organizowany przez Gimnazjum nr 5 w Radomiu z okazji Międzynarodowego Roku Astronomii. Wzięło w nim udział 25 uczniów z klas drugich i trzecich.Konkurs rozpoczął się o godzinie 9 w sali nr 2. W komisji zasiadali: p. K. Wierzbicka, p. S. Bilski i p. P. Lange. Do rozwiązania było 30 zadań: 24 zamknięte i 6 otwartych. Wymagały one wiedzy teoretycznej z zakresu m.in.: Układu Słonecznego, ruchu obrotowego i obiegowego Ziemi, historii lotów kosmicznych, sfery niebieskiej. Na rozwiązanie zadań przeznaczone było 90 min. Czas ten był wystarczający dla większości uczestników. Do uzyskania były 34 punkty. Pytania miały zróżnicowany stopień trudności. Niektóre z nich rozwiązali wszyscy uczestnicy, za to nikt nie pamiętał daty ostatniego pełnego zaćmienia słońca
Uczniowie z najwyższymi wynikami:
Robert Pawlak kl. IIa – 31 pkt.
Grzegorz Adamczyk kl. IIIc – 27 pkt.
Rajmund Bobrowski kl IIIa – 26 pkt.
Zakwalifikowali się oni do II etapu konkursu, który odbędzie się 25 września 2009 r. w Radomiu. Do III etapu przejdą osoby, które uzyskają 90% punktów. III etap będzie polegał na ustnej prezentacji własnej pracy przed komisją.
Patronatem Honorowym jest Mazowiecki Kurator Oświaty, więc laureaci zostaną prawdopodobnie zwolnieni z części matematyczno-przyrodniczej testu gimnazjalnego.
Gratulujemy i życzymy powodzenia w II etapie.


Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=861