Katastrofa w Czarnobylu
Data: 24-04-2009 o godz. 20:30:49
Temat: Kultura


23 lata temu, 26 kwietnia 1986 r. w miejscowości Czarnobyl na terenie dzisiejszej Ukrainy nastąpił wybuch reaktora jądrowego. Więcej informacji w dalszej części tego artykułu...


Był to reaktor wodorowy, jeden z najniebezpieczniejszych. Dzień wcześniej przygotowywano się do eksperymentu, mającego na celu sprawdzenie, jak zachowa się reaktor w przypadku przerwy w zasilaniu. Nie odcięto dopływu prądu, lecz przeprowadzono symulację.
Pompy chłodzące, czujniki działały z pomocą energii wytworzonej przez reaktor. Podczas awarii miały się uruchamiać dodatkowe generatory prądotwórcze. Jednak energia przez nie produkowana nie starczyłaby do podtrzymania pracy reaktora. Po wielu zmianach i modyfikacjach nie zostały one do końca przetestowane. Po rozpoczęciu eksperymentu kijowska elektrownia przestała dostarczać prąd. Z tego powodu test przesunięto na noc. Niedoświadczona nocna załoga nie wzięła pod uwagę kilku czynników. Najważniejszy z nich to niestabilność reaktora przy małej mocy, a aby przeprowadzić test należało obniżyć ją o połowę. Drugi to wydzielanie się izotopu ksenonu przy zbyt niskiej mocy. Spowodowało to dodatkowy spadek mocy. Należało wtedy wyłączyć reaktor. Nie zostało to zrobione, ponieważ brak było czujników ksenonowych. Próbując „wzbudzić” z powrotem reaktor wysunięto pręty kontrolne, których końce wykonane były z grafitu. Nie zdając sobie z kompletnego braku kontroli, wyłączono dopływ pary wodnej. Reakcje chemiczne wywołały nagły wzrost mocy. Chcąc natychmiastowo wyłączyć reaktor wsunięto z powrotem pręty kontrolne. Uderzenie grafitu wywołało nagły wzrost reakcji łańcuchowej. Nastąpił wybuch. Blok elektrowni został zniszczony, a w górę poszybował obłok promieniotwórczych izotopów. Rozszedł się on na całą Europę. Przy akcji gaśniczej szczątki reaktora wpadły do wodnych zbiorników awaryjnych. Są tam do tej pory.
Ocenia się, że mieszkańcy Europy Środkowej otrzymali dawkę tylko 2 zdjęć rentgenowskich. Jednak w Polsce dla bezpieczeństwa, naszym rodzicom podano płyn Lugola, wodny roztwór jodku potasu i jodu, zapobiegający powstawaniu raka tarczycy.
W okolicach Czarnobylu było gorzej. Na skutek promieniowania zginęło 30 pracowników i strażaków, mocno napromieniowanych zostało 134 osoby. Przez kilka lat tamtejsza ludność chorowała na nowotwory, rodziły się dzieci bez kończyn, bliźniaki syjamskie.
Obecnie zamknięto 5000 km2 wokół elektrowni, gdzie sprowadzają się głównie szczury. Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=851