Zjawisko dyfuzji
Data: 18-04-2009 o godz. 19:35:27
Temat: Nauka


W tym artykule postaram się Wam wyjaśnić pojęcie " zjawiska dyfuzji " i podać przykład potwierdzający na istnienie tego zjawiska fizycznego. Jeśli chcecie się dowiedzieć czegoś więcej na ten temat, przeczytajcie mój artykuł. 
Zjawisko fizyczne polegające na samoistnym, czyli dokonującym się bez zewnętrznej pomocy, mieszaniu się różnych substancji nazywa się dyfuzją. Zjawisko to jest jednym z dowodów istnienia cząsteczek.
   
Zjawisko dyfuzji świadczy m.in. o tym, że cząsteczki są w ciągłym, chaotycznym ruchu. Zjawisko to zachodzi między substancjami, które są w tym samym stanie skupienia i pomiędzy substancjami o różnych stanach. Można zaobserwować, np. dyfuzję gazu w gazie i cieczy w cieczy. Dyfuzja gazów zachodzi znacznie szybciej niż cieczy. Choć może trudno to sobie wyobrazić, zachodzi również dyfuzja ciała stałego w ciele stałym. W normalnych warunkach przebiega ona niezmiernie wolno i jest zauważalna po kilku latach.
   Czas trwania dyfuzji jest najkrótszy w gazach, a najdłuższy w ciałach stałych. Ten fakt pozwala przypuszczać, że cząsteczce gazu bardzo  łatwo oderwać się od innych. Jeden gaz łatwo wnika w drugi, co oznacza, że między cząsteczkami gazów jest dużo miejsca. Cząsteczki bez większego trudu przemieszczają się. Takie przemieszczanie jest znacznie trudniejsze w cieczach, bo widoczne cząsteczki są bliżej siebie. Natomiast w ciałach stałych są bardzo  blisko siebie, silnie ze sobą powiązane, tak że trudno jest pojedynczej cząsteczce wyrwać się z objęć pozostałych i przeniknąć do zespołu innych cząsteczek również silnie ze sobą powiązanych.
   Teraz przedstawię Wam doświadczenie, które świadczy o tym, że cząsteczki substancji są w ciągłym, chaotycznym ruchu (zjawisko dyfuzji).


   Przyrządy :

szklanka z wodą o temperaturze ok. 70 stopni Celsjusza, łyżeczka, torebka herbaty ekspresowej.
  
Przebieg doświadczenia :


Włóżcie do szklanki torebkę herbaty. Przytrzymajcie łyżeczką torebkę na dnie szklanki.
 
 Obserwacje :

Wokół torebki zacznie tworzyć się warstewka esencji. Jak długo musicie czekać, aby cała woda w szklance zabarwiła się?
  
Wnioski z doświadczenia :


Zabarwiona woda będzie się mieszać z czystą wodą samoistnie. Czas potrzebny na całkowite wymieszanie jest dosyć długi. Zjawisko świadczy o tym, że cząsteczki substancji są w ruchu.

   
Podsumowując możemy stwierdzić, że zjawisko dyfuzji polega na samoistnym mieszaniu się kilku substancji. Dowodzi ono istnienia cząsteczek oraz tego, że są one w ciągłym, chaotycznym ruchu.
  Myślę, że po dokładnym przeczytaniu tego artykułu, każdy z Was będzie wiedział  na czym polega zjawisko dyfuzji.
 
     Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=848