Wyjątkowe ssaki
Data: 13-04-2009 o godz. 21:34:42
Temat: Nauka


Kto jest największy? A kto najmniejszy? Komu szyja urosła po czubki drzew? Poznaj rekordy ssaków... W tym artykule dowiesz się czegoś więcej o tych niezwykłych zwierzętach...


 • Gepard- jest nietypowym członkiem rodziny kotowatych. Dlaczego? Bo poluje, polegając raczej na swoim wzroku i szybkości niż z ukrycia. Jest najszybszym ssakiem na świecie. Na krótkich dystansach może osiągnąć prędkość do 120 km/h. Wszystkie części ciała geparda są do tego przystosowane: elastyczny kręgosłup, bardzo długie i silne nogi oraz pazury, które działają jak kolce w butach sportowych i zapewniają mu dobrą przyczepność do podłoża. Jak go rozpoznać? Ma sierść koloru czerwonawożółtego z czarnymi plamkami oraz długi ogon.
 • Niedźwiedź Grizli- Występuje w Ameryce Północnej i jest największym lądowym zwierzęciem drapieżnym. Osiąga do 3 m długości i waży nawet 780 kg. Pazury grizli są bardzo długie, aż 15 cm. długości. Na dodatek miś ten jest zaskakująco zwinny i potrafi bardzo szybko biegać- rozwija prędkość do 50 km/h. Kiepsko przy nim wygląda najmniejszy niedźwiedź, niedźwiedź malajski z Azji, który mierzy tylko 1,2 m długości.
 • Płetwal Błękitny- jest największym zwierzęciem żyjącym na ziemi. Jego długość dochodzi do 35 m, a waga do 200 t- to mniej więcej tyle, co dwadzieścia pięć słoni. Samice są większe od samców. Język płetwala osiąga wielkość dużego wołu i wagę 4 t. Noworodek płetwala ma, bagatela, 7 m długości, a waży około 2,5 t. Płetwale są też najgłośniejszymi żywymi istotami na naszej planecie. Wydają niskie dźwięki (o częstotliwości 20 herców)- praktycznie niesłyszalne dla człowieka- o natężeniu prawie 190 decybeli, które one słyszą nawet z odległości 850 km. Uwaga, to ssak, a nie ryba, dlatego oddycha płucami i musi wynurzać się z wody.
 • Słoń Afrykański- to największe zwierze lądowe świata. Zamieszkuje lasy, sawanny i stepy Afryki. Długość ciała do 9 m, do 4 m wysokości w kłębie, ciężar największych samców przekracza 7,5 t. Największy ze znanych okazów, zastrzelony w Angoli w 1974 r. ważył 12 t, a miał długość ponad 10 m. Młode, zaraz po urodzeniu ma 80-90 cm wysokości w kłębie i waży ok. 100 kg. Nieźle, prawda? Słoń afrykański ma płaskie czoło, bardzo duże uszy (do 2 m2 powierzchni) oraz trąbę zakończoną dwoma wyrostkami chwytnymi. Największe znane ciosy (siekacze) samca miały 340 cm długości i ciężar 107 kg każdy. Słoń żyje do 80 lat.
 • Jeżozwierz- jego rekord? Najdłuższe kolce, które mogą mieć długość nawet 40 cm. Ta potężna broń może zgubić każdego drapieżcę, który zechce go zaatakować. Kolce jeżozwierza są bowiem bardzo kruche i łatwo się łamią, pozostając w ciele przeciwnika. Puste kolce pokrywają szyję i stronę grzbietową ciała, a gęste, ostre włosy pozostałe części. Jeżozwierze osiągają długość ciała 35-85 cm i mają krótki ogon. Ich pożywienie stanowi pokarm roślinny.
 • Ryjówka Etruska- to najmniejszy ssak świata o długości ciała do 5 cm i ciężarze 1,5-2 g. Występuje w Afryce Północnej oraz na półwyspach: Pirenejskim, Apenińskim i Bałkańskim. Cechuje się długim, spiczasto zakończonym pyszczkiem oraz silnie wydłużoną głową. Ma małe oczy i uszy., często ukryte w sierści. Po bokach ciała ma gruczoły, których wydzielina ma zapach charakterystyczny dla ryjówkowatych i służy do znakowania terenu, odnajdywania partnera i do obrony. A fuj! Prowadzi raczej nocny tryb życia, a żywi się głównie owadami.
 • Człowiek- to najinteligentniejszy ze ssaków. Ma wysoko rozwinięty mózg, zdolność do myślenia, mówienia, konstrukcji narzędzi potrzebnych mu do życia. Czym jeszcze odróżnia się od innych ssaków? Wyprostowaną postawą, dwunożnym sposobem poruszania się. Poza tym ma przeciwstawny kciuk, zręczne dłonie i zdolność do precyzyjnego chwytu. Człowiek jest ostatnim ogniwem rozwoju zwierząt. A oto kilka jego rekordów. Najwyższy mężczyzna w historii miał 2,72 m, a najwyższa kobieta 2,48 m. Najniższy dorosły mężczyzna miał zaledwie 57 cm, a kobieta 55 cm.
 • Żyrafa- jest największym z żyjących obecnie ssaków. To jedyny gatunek, u którego wzrost mierzy się od czubka głowy, a nie od kłębu. Dorosłe samce mają wzrost od 4,8 do 5,5 m (rekordziści blisko 6 m) i ważą do 900 kg (według niektórych źródeł do 1200 kg). Żyrafy żyją w rodzinnych grupach liczących nawet po kilkadziesiąt osobników, często przebywając z zebrami i antylopami. Pełnią rolę daleko widzących "wartowników". Żywią się głównie liśćmi drzew i krzewów, w czym pomaga im imponujący wzrost. Nie przeszkadza on im nawet w bieganiu- galopują bowiem z prędkością 45-50 km/h. Także noworodek żyrafy jest wielki: ma wysokość około 180 cm i waży 70 kg.
 • Wieloryb Grenlandzki- występuje w morzach arktycznych i subarktycznych. Osiąga długość do 21 m, a waży około 50-60 t (obserowano także osobniki szacowane na 100 t). Ma ogromną głowę, stanowiącą prawie 1/3 długości ciała. A z czego zasłynął? To najdłużej żyjący ssak, może przeżyć ponad 200 lat. A przy okazji jest jednym z nawolniej pływających ssaków morskich, nie przekracza prędkości 5-8 km/h. Ma ciało czarne lub ciemnoszare, a spód białoszary
 • Pantera Śnieżna- Żyje przede wszystkim w wyższych partiach Himalajów. Wśród dużych kotów jest rekordzistą w długości skoku- jednym susem może pokonać 15 m. Latem zwinnie wspina się po nagich skałach do wysokości 6000 m n. p. m. Ma krępe, dość krótkie łapy i długi, gruby ogon. Waży 35-70kg. Na białokremowej lub szrawej na grzbiecie i białej na brzuchu sierści widnieją czarne lub ciemnobrunatne rozteki i plamy. Długir i gęste futro doskonale kamufluje zwierzę.


 • Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
  http://www.bledow.edu.pl

  Adres tego artykułu to:
  http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=843