Trzy stany skupienia.
Data: 09-04-2009 o godz. 15:53:25
Temat: Nauka


W tym artykule postaram się Wam opisać trzy stany skupienia substancji.

Substancje, które nas otaczają, możemy podzielić na ciała stałe, ciecze i gazy. Jeśli rozejrzymy się wokół siebie, to bez trudu rozpoznamy, co jest ciałem stałym, a co cieczą. Ciecz bez trudu można odróżnić od gazu. Woda, mleko, olej, benzyna - to ciecze. Drewno, kamień, lód, cegła, kreda - to ciała stałe. Powietrze jest mieszaniną gazów.
Woda jest substancją, która może być w trzech stanach skupienia - stałym, ciekłym i lotnym. Gdy jest ciałem stałym, ma postać lodu lub śniegu; nazywa się ją wodą, gdy ma postać cieczy, a para wodna to jej postać lotna. Woda w swoich trzech stanach skupienia jest najczęściej występującą substancją na Ziemi. Nasze życie nie byłoby możliwe bez wody.
Teraz postaram się napisać, czym różnią się od siebie trzy stany skupienia i jakie są cechy charakterystyczne każdego z nich.
Substancja, która jest ciałem stałym, ma swój własny kształt. Ten kształt można opisać lub narysować. aby go zmienić, trzeba się natrudzić, trzeba użyć mniejszej lub większej siły. Ciała stałe mają swoją własną objętość. Objętość możemy zmierzyć.
Ciecze nie mają własnego kształtu, ale przyjmują kształt naczynia, w którym się  znalazły. Jednak zawsze, gdy są w spoczynku, gdy się nie poruszają, powierzchnia cieczy jest płaska.
Ciecze mają swoją objętość niezależną od kształtu naczynia. Jeśli sok w szklance będzie zajmował połowę jej objętości i wlejemy go do szerokiego kubeczka, to będzie nam się wydawało, że jest go mniej. Jest to złudzenie. Kubek ma szersze dno niż szklanka i sok utworzy cieńszą warstwę. Objętość soku będzie taka sama.
Gazy nie mają własnego kształtu ani objętości. Wypełniają całą objętość naczynia, w którym się znajdują, i wchodzą w każdą jego szczelinę. Ta sama ilość gazu w większym naczyniu zajmuje większą objętość. Gaz można zmusić do tego, żeby zajmował bardzo małą objętość. Na przykład, jeśli zakorkujemy strzykawkę i naciśniemy w niej tłoczek, to bez trudu zmniejszymy o połowę objętość gazu zamkniętego pod tłokiem. Mówimy, że gazy są ściśliwe. Ciecze są ściśliwe w bardzo małym zakresie, a ciała stałe tej własności nie mają.
  
Podsumowując możemy stwierdzić, że:

* Substancje występują w przyrodzie w trzech podstawowych stanach skupienia: stałym, ciekłym, gazowym.
* Ciała stałe mają własną objętość i własny kształt.
* Ciecze mają własną objętość, a kształt naczynia.
* Gazy przyjmują kształt i objętość naczynia, w którym się znajdują.


Myślę, że po dokładnym przeczytaniu tego artykułu, każdy z was, będzie potrafił rozróżnić trzy stany skupienia substancji.  


Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=839