Katastrofa ekologiczna! (część 2)
Data: 08-04-2009 o godz. 22:41:23
Temat: Nauka


W tym artykule przybliżę Wam kolejną przyczynę, która może doprowadzić do katastrofy ekologicznej- dziura ozonowa. A w nim- Czym jest dziura ozonowa i jaki wpływa ma środowisko przyrodnicze?Czym jest ozon? To gaz wchodzący w skład atmosfery. Jego ilość jest naprawdę znikoma (nie sięga jednej dziesięciotysięcznej objętości atmosfery), ale ten gaz ma bardzo duże znaczenie dla życia ziemi. Ba, bez niego nie byłoby ono nawet niemożliwe! Dlaczego? Ponieważ ozon pochłania bardzo dużo groźnych dla wszelkich form życia promieniowanie UV. Niestety, od kilkunastu lat naukowcy zaobserwowali, że ta i tak bardzo cienka warstwa ozonu wciąż maleje i tworzą się tzw. dziury ozonowe. Uwolnienie od atmosfery wielkich ilości takich gazów jak tlenki siarki i tlenki azotu działa niszcząco na ozon.
Jednak największym zagrożeniem dla warstwy ozonu okazały się freony, stosowane masowo w przemyśle kosmetycznym i chłodniczym. Na szczęście podpisano już umowy międzynarodowe o zakazie ich używania. Jaki wpływ ma na nas zmniejszająca się warstwa ozonu i powiększająca się dziura? Coraz więcej niszczącego promieniowania UV dociera do powierzchni ziemi, w konsekwencji czego jesteśmy bardziej podatni na zachorowania na nowotwory skóry i choroby oczu. Zmniejszają się też plony wielu roślin uprawnych. Jeżeli ilość ozonu w atmosferze nadal będzie maleć, ziemi grozi nieodwracalna katastrofa!

Kolejna część artykułu ukaże się już niedługo...Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=837