Twoja przyszłość - europeistyka.
Data: 04-04-2009 o godz. 15:50:37
Temat: Nauka


Interesujesz się na co dzień polityką? Lubisz uczyć się WOS-u, historii i języków obcych? Jeśli tak, to powinieneś/powinnaś pomyśleć poważne o europeistce. Szcegóły w dalszej części tego artykułu...


  • Uczelnie: uniwersytety i prywatne uczelnie wyższe, np.: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Wyższa Szkoła Języków Obcych w Poznaniu.
  • Czas studiów: studia dwustopniowe (trzyletnie studia licencjackie oraz dwuletnie uzupełniające kończące się uzyskaniem tytułu magistra).
  • Program studiów: opiera się głównie na analizach społecznej i politologicznej. Oczywiście, by dobrze zrozumieć wydarzenia dziejące się w poszczególnych krajach, ale też regionach- konieczna jest znajomość ich kultury i historii. Abyście mieli możliwe szerokie spojrzenie na problematykę europejską, będziecie musieli również zaliczyć przedmioty ekonomiczne i prawne.
  • Specjalizacje: doradztwo europejskie, administracja Unii Europejskiej, turystyka międzynarodowa, zarządzanie firmą, projekty i fundusze Unii Europejskiej.
  • Przedmioty: historia społeczna Europy, procesy integracyjne w Europie, integracja Polski z Unią Europejską, wybrane polityki Wspólnot europejskich, instytucje Wspólnot europejskich, antropologia społeczna Europy, geografia polityczna i gospodarcza Europy, finanse Unii Europejskiej, regionalizm i federalizm w europie, europejskie prawo gospodarcze, demokracja w europie, polityka zagraniczna i bezpieczeństwo Unii Europejskiej.
  • Przykładowe zajęcia: zasady ochrony dziedzictwa zabytkowego w Europie. Historia, doktryna, organizacja ochrony i konserwacji zabytków. Polskie korzenie tolerancji europejskiej. Media w Europie. Czy i jak musimy dbać o demokrację? Polityka regionalna i fundusze strukturalne UE.
  • Co po studiach?
          Po europeistyce znajdziesz pracę w administracji centralnej i samorządowej, firmach działających na jednolitym rynku, mediach, i organizacjach europejskich.
  • W jakich zawodach możesz pracować?
          Specjalista ds. współpracy zagranicznej- każda firma, która prowadzi interesy z zagranicą, chętnie zatrudnia pracowników znających realia społeczno-polityczno-handlowe innych krajów. Dlatego studenci europeistyki często studiują podyplomowo ekonomię albo handel zagraniczny, żeby mieć podwójne kwalifikacje. Taki zestaw wraz ze znajomością języków obcych gwarantuje, że nie będziesz mieć problemów ze znalezieniem pracy.

          Pracownik administracji publicznej- w każdym urzędzie miasta, urzędzie wojewódzkim albo siedzibie gmin pracują osoby zajmujące się współpracą zagraniczną. Niektórzy specjalizują się w pozyskiwaniu środków unijnych na miejscowe inwestycje, inni zajmują się współpracą z miastami partnerskimi, jeszcze inni wspierają cudzoziemców, którzy mieszkają na danym terenie.

Jeśli myślisz o studiach na europeistyce, powinieneś znać ogólną sytuację polityczną w kraju, w Europie i na świecie, interesować się polityką, w szkole przykładać się do WOS-u, historii, postawić też na języki obce- angielski obowiązkowo i inny dodatkowy.


Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=834