VI rocznica śmierci Jana Pawła II
Data: 03-04-2009 o godz. 19:42:37
Temat: Kultura


Jan Paweł II – Papież-Polak. Zmarł 4 lata temu - 2 kwietnia 2005 roku po 26 latach pontyfikatu. W celu uczczenia pamięci tego wspaniałego człowieka, pragnę w tym artykule opowiedzieć Wam o jego życiu i głoszeniu Ewangelii.


Karol Wojtyła (Jan Paweł II)- urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Był bardzo utalentowanym dzieckiem. Kochał góry, spędzał czas na samotnych wędrówkach po jego ukochanych Tatrach. Studiował polonistykę na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pisał wiersze. W młodości zaczął pracować jako pracownik fizyczny. Wstąpił do Metropolitarnego Seminarium Duchownego. Potem rozpoczął studia teologiczne. 1 listopada 1946 roku kardynał Adam Stefan Sapieha wyświęcił Karola Wojtyłę na księdza. W roku 1978 po śmierci Jana Pawła I został wybrany na papieża. Odbył 8 pielgrzymek do Polski. Dnia 13 maja 1981 r. podczas audiencji generalnej na Placu św Piotra w Rzymie, Jan Paweł II został postrzelony przez Mehmeta Ali Agcę.
Od początku lutego 2005r. papież przebywał w szpitalu z powodu niewydolności oddechowej. Przeszedł tam zabieg otwarcia tchawicy. Na placu przed szpitalem gromadziły się tłumy modlących się wiernych. Dwa dni przed śmiercią Ojciec Święty dostał napadu drgawek i temperatury. Zgodnie z jego życzeniem pozostał w domu. Zmarł o godz. 21.37, gdy Polacy stojący na placu św. Piotra śpiewali „Barkę”.
Telewizja przygotowała specjalny program. Już w poniedziałek można było oglądać „Wielki test z historii’ i sprawdzić swoją wiedzę na temat Karola Wojtyły. W czwartek TVP 1 wyemituje film dokumentalny „Świadectwo”, w którym kardynał Stanisław Dziwisz opowie o naszym rodaku. W TVP 2 będzie transmisja Mszy świętej, odprawianej przez Benedykta XVI. Na innych kanałach będziemy mogli znaleźć koncerty, dokumenty, felietony.
Wieczorem oddajmy mu hołd: zgaśmy na chwilę światła o 21.37.Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=832