Jak napisać scenariusz?
Data: 31-03-2009 o godz. 20:16:52
Temat: Nauka


Masz fajny pomysł na spektakl szkolnego koła teatralnego? Napisz scenariusz. Ale czy wiesz, jak się do tego zabrać? Ten artykuł jest poświęcony właśnie na wskazówki niezbędne w napisaniu scenariuszu, który wszystkich ,,powali z nóg". Szczegóły w dalszej części tego artykułu...  1. Zacznij od dialogów i didaskalii
Scenariusz ma formę podobną do dramatu. Wymaga klasycznej konstrukcji, czyli aktów zawierających większe całości podzielone na sceny. Scenariusz powinien składać się z trzech części:
  • ekspozycji (wprowadzenie widza w fabułę spektaklu lub filmu),
  • zapoznanie z bohaterami konfrontacji (główne zadanie bohatera i wszystkie okoliczności, sytuacje, jakie będą mu towarzyszyły),
  • zakończenia (zamknięcie poszczególnych wątków i puenta losów postaci).
Scenariusz składa się tylko z dialogów i didaskaliów, czyli opisów tego, co widać na ekranie. Pisząc didaskalia, posługuj się tylko prostymi, pojedynczymi zdaniami.
Krótkie i dramatyczne dialogi, czyli szybka wymiana zdań, zwiększają dynamikę spektaklu czy filmu, ale nadmierna, przesycona banałami ekspresja może prowadzić do śmieszności i scen melodramatycznych. Z kolei długie monologi pojedynczych postaci mogą znudzić widza.


      2. Zwróć uwagę na fabułę

Spektakl lub film, to przede wszystkim historia: czy jest dobrze opowiedziana, interesująca? Jeśli nie, to przestaje być ważne, jak wiele talentu jest w całej reszcie. Początkiem każdej interesującej historii jest dobry pomysł. A najciekawsze historie opowiada samo życie. Najczęściej są to zdarzenia, których jesteś świadkiem na co dzień.

     
      3. Stwórz bohaterów

Bohaterowie scenariusza powinni być postaciami wiarygodnymi, psychologicznie. Dobrą metodą jest przyglądanie się ludziom w miejscach publicznych. Przysłuchuj się rozmowom, one zazwyczaj są źródłem najbardziej interesujących dialogów spektaklu czy filmu. Postać główna musi być wyraźnie zarysowana. Postaci dwuplanowe i epizodyczne określają główną postać i również tworzą świat przedstawiony.
    
     4. Napisz sceny

Sceny posunięcie fabuły do przodu. Możesz to zrobić za pomocą scen wizualnych, dialogowych lub dramatycznych. W scenach wizualnych wydarzenia toczą się bez dialogu, są zwykle bardzo krótkie., zazwyczaj są przejściem między różnymi odcinkami akcji. Sceny dialogowe to np. rozmowa między postaciami. Najważniejsze są sceny dramatyczne, które są kombinacją scen dialogowych i wizualnych. W trakcie tych scen dochodzi do momentów kulminacyjnych, jednocześnie pomagają one scharakteryzować postacie i posuwają akcję.

 
Po przeczytaniu tego artykułu już śmiało możecie zacząć pisać dzieło, które uczyni furorę w naszym gimnazjum.Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=831