Szumi dookoła las... cz. 2
Data: 28-03-2009 o godz. 13:07:00
Temat: Nauka


Ten artykuł jest drugą a zarazem ostatnią częścią z serii "Szumi dookoła las...". W tym artykule pragnę przedstawić Wam ogólne znaczenie lasów i główne czynniki zagrażające naszym lasom. Tak więc zachęcam do przeczytania dalszej części mojego artykułu...


Lasy przede wszystkim są jednym z największych bogactw Polski, które są producentem tlenu i oczyszczaczem powietrza ze szkodliwych pyłów. Regulują poziom wód gruntowych. Zatrzymują duże ilości wilgoci oraz wody pochodzącej z opadów, co często zapobiega powodziom. Chronią glebę przed jej wymywaniem. Rośliny leśne wydzielają specjalne olejki, które zabijają drobnoustroje chorobotwórcze znajdujące się w powietrzu lub w organizmie spacerującego człowieka. A ponadto dostarczają nam drewna- surowca do wytwarzania papieru, mebli i innych przedmiotów. No i oczywiście w lasach znajdują się owoce i grzyby, które służą człowiekowi jako pożywienie.

Tego nie wolno robić w lesie:
  1. Nie śmiecić,
  2. Nie zostawiać szkła,
  3. Nie hałasować,
  4. Nie niszczyć ściółki,
  5. Nie zrywać roślin i grzybów,
  6. Nie zbierać grzybów, których się nie zna,
  7. Nie zrywać roślin chronionych.

Co zagraża lasom?
  1. W rejonach uprzemysłowionych lasy są systematycznie zatruwane przez gazy i pyły fabryk. To powoduje, że są mniej odporne na owady- szkodniki, grzyby i bakterie. Lasy chorują i zamierają.
  2. Ogromnym zagrożeniem dla lasów są pożary. Niszczą one drzewa, giną wtedy zwierzęta. Pożary wybuchają, gdy mamy gorące, bezdeszczowe lata. Bardzo często powodują je też ludzie, którzy nie przestrzegają podstawowych przepisów przeciwpożarowych i np. wyrzucają w lesie szklane przedmioty lub rzucają niedopałki papierosów.
  3. Śmieci zostawiane przez ludzi to kolejne poważne zagrożenie.  
Szczególnie zagrożone są lasy iglaste. Drzewa liściaste (dąb, grab czy buk) pozbywają się trucizn jesienią zrzucając liście. Poza tym są mniej narażone, ponieważ powierzchnia ich liści czyli powierzchnia narażona na działanie zanieczyszczeń jest mniejsza niż powierzchnia igieł.

Mam nadzieję, że ten artykuł, podobnie jak pierwszy, uświadomił Wam, że lasy są naszymi "zielonymi przyjaciółmi", którzy chcą nam pomóc być zdrowym. Wytwarzają rocznie około miliardy ton tlenu, który jest potrzebny do życia wszystkim istotom żywym. A zniszczony las jest trudno odnowić,a czasem jest to wręcz niemożliwe. Tak więc dbajmy o lasy, bo inaczej życie na Ziemi zaginie.


Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=827