Szumi dookoła las... cz. 1
Data: 27-03-2009 o godz. 18:05:57
Temat: Nauka


Na pewno nie jeden z was, co najmniej raz w życiu był w lesie. A czy wiesz, czym tak naprawdę jest las? W tymże artykule przybliżę wam rodzaje lasów...


Las jest bardzo skomplikowanym zbiorowiskiem roślinnym. Podstawowymi składnikami lasu są drzewa, duże znaczenie mają też krzewy. Pozostałe rośliny podporządkowują się drzewom i krzewom.
W Polsce klimat jest umiarkowany, czyli ani zbyt zimny, ani zbyt gorący, ani zbyt suchy, ani wilgotny. W takim klimacie występują lasy liściaste, iglaste i mieszane.
  • Lasy liściaste- występują sporadycznie, zostało już ich niewiele. W skład drzewostanu wchodzą najczęściej: buk, dąb, brzoza, klon, lipa, jawor, grab, na terenach podmokłych olcha, jesion, wierzba, topola. Wygląd lasu liściastego zmienia się w każdej porze roku. Lasy liściaste rosną głównie na żyznych glebach i dlatego od najdawniejszych czasów są wycinane dla uzyskania terenów pod uprawę roli.
  • Lasy iglaste- są to lasy przeważające występowaniem w Polsce. Rosną na słabych glebach piaszczystych. Głównymi gatunkami w tych lasach są: sosna, świerk, jodła i modrzew. Większość drzew iglastych ma bardzo małe wymagania pokarmowe i cieplne. Rosną szybko nawet na ubogich glebach, nieprzydatnych dla rolników, dlatego są cenione przez leśników.
  • Lasy mieszane- składają się z drzew iglastych i liściastych. Często spotkać można sosny, modrzewie, dęby i brzozy.
W każdym lesie możemy wyróżnić warstwy, zwane
piętrami lasu. Każde piętro ma własne, charakterystyczne rośliny i zwierzęta. Piętra te są doskonale widoczne w lesie liściastym i mieszanym:
  • Korony drzew- to najwyższe piętro lasu. Są to poprzeplatane konary, gałęzie, liście i owoce najwyższych w lesie drzew. Do tego piętra należą też mieszkające tu różnorodne zwierzęta, głównie owady i ptaki.
  • Podszyt- to piętro złożone z roślin krzewiastych, i młodych drzew. Żyjące tu zwierzęta to głównie ptaki i owady.
  • Runo leśne- tworzą je różnorodne mchy oraz niskie rośliny, np. paprocie. Pospolitymi roślinami runa leśnego są też grzyby. Mieszkają tu owady i inne zwierzęta bezkręgowe, np. ślimak winniczek, stonoga murowa.
  • Ściółka- utworzona jest z opadłych liści, obumierających szczątków roślin i zwierząt. Gleba stanowi jej fundament. W ściółce można zaobserwować wiele drobnych zwierząt.
~

   Ten artykuł jest pierwszą częścią z serii "Szumi dookoła las...". Tak więc czekajcie na drugą część, która ukaże się już niebawem...Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=826