Gatunki i rodzaje literackie
Data: 22-03-2009 o godz. 20:17:02
Temat: Nauka


Ze względu na formę wypowiedzi i jednocześnie budowę utworu odbywa się podział na rodzaje literackie. Czyli podstawowy w literaturoznawstwie polskim sposób klasyfikacji dzieł literackich. Umożliwia ogólny podział struktury utworów literackich od strony formalnej, niezależnie od epoki i miejsca, w jakich powstało dane dzieło. W tym artykule dowiecie się czegoś więcej na temat gatunków literackich...


Podział na rodzaje literackie jest podziałem pierwotnym i dalej dzieli się go na gatunki literackie.

Wyróżnia się trzy główne rodzaje literackie:
dramat - wypowiedź w postaci dialogów + didaskalia czyli tekst poboczny
epika - wypowiedź w postaci opowieści narracyjnej

liryka - wypowiedź osobista, w której główną rolę odgrywa wywołanie nastroju.Do najważniejszych gatunków literackich w obrębie liryki należą: elegia, fraszka, hymn, oda, pieśń, tren i psalm. Do ważniejszych gatunków epickich: nowela, opowiadanie, powieść, epopeja (epos). Do dramatycznych: dramat właściwy, komedia i tragedia.

  Gatunki mieszane to te, które łączą cechy różnych rodzajów literackich - np. ballada, satyra, poemat dygresyjny, poemat heroikomiczny czy powieść poetycka. Gatunki pograniczne to gatunki z pogranicza literatury, nauki i publicystyki, np. esej, felieton, reportaż.


(Jest to pierwszy artykuł z serii "Rodzaje i gatunki literackie" -czekajcie na następne, w których omówię dokładnie poszczególne rodzaje). 
Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=824