Słońce
Data: 16-03-2009 o godz. 08:30:00
Temat: Nauka


Słońce jest głównym źródłem światła i ciepła całego Układu Słonecznego. Gdyby nie ono Ziemia nigdy by nie powstała. W tym artykule opiszę jego budowę, historię i przyszłość....

Słońce jest przeciętną gwiazdą, czyli ogromną kulą gorących gazów (przechodzących w czwarty stan skupienia – plazmę). Jego średnica wynosi prawie 1 400 000 km (109 razy większa od średnicy Ziemi), temperatura na powierzchni ok. 5800 K (5500 C), a w jądrze aż 15 mln K (C)! Znajduje się 150 mln kilometrów od Ziemi. Za sprawą grawitacji utrzymuje ją i inne planety na swoich orbitach.
Składa się głównie z wodoru (74%) i helu (25%). W jądrze zachodzą reakcje jądrowe, gdzie paliwo gwiazdy – wodór - zmienia się w hel, przy czym wyzwalana jest energia, dzięki której Słońce świeci. Na jego powierzchni ciągle mają miejsce wybuchy - rozbłyski i protuberancje. Wyrzucają one w przestrzeń naładowane elektrycznie cząstki. Chroni Nas przed nimi pole magnetyczne Ziemi, skupiając je w okolicach biegunów. Powstają wtedy słynne zorze polarne.
Światło słoneczne daje energię życiową wszystkim organizmom żywym (dinozaury wyginęły prawdopodobnie dlatego, iż chmury pyłowe po upadku meteoryty przysłaniały Słońce).
Skąd wzięło się Słońce? Prawdopodobnie powstało po śmierci innej, większej gwiazdy, która wybuchła 4,6 mld lat temu niedaleko Nas. Gdy się formowało jednocześnie powstawały planety – Ziemia i jej sąsiedzi. Do tej pory zużyła się połowa paliwa wodorowego. Co się stanie, gdy ono się wyczerpie? Otóż Słońce cały czas nieznacznie się powiększa. Za 4 mld lat proces ten przyspieszy. Gwiazda zacznie stygnąć i znacznie powiększać się. 10 mld lat po narodzeniu stanie się czerwonym olbrzymem. 1 mld lat później zewnętrzne pozostałości zostaną odrzucone, a wnętrze zapadnie się pod własnym ciężarem tworząc masywnego białego karła wielkości Ziemi. Przez kolejne miliardy lat będzie on stygł, aż stanie się czarnym karłem.
Na razie jednak nic nam nie grozi. Gdy nasza życiodajna latarnia zgaśnie, ludzie od dawna nie będą chodzić po powierzchni Ziemi.
(objaśnienia: „K” oznacza skalę Kelvina, a „C” stopnie Celsjusza)Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=816