Pożegnanie słynnego kardiochirurga
Data: 13-03-2009 o godz. 16:30:59
Temat: Żałoba


Dnia 13-03-2009 roku w Warszawie, na Wojskowym Cmentarzu przy ulicy Powązkowskiej, odbył się pogrzeb słynnego kardiochirurga. W uroczystości żałobnej profesora Zbigniewa Religi wzięło udział m. in. wielu polityków, przedstawicieli służby zdrowia, pacjentów i tysiące Polaków, którzy chcieli go pożegnać.
Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o tym wielkim Polaku, to przeczytajcie ten artykuł.


Profesor Zbigniew Religa był słynnym kardiochirurgiem, założycielem Kliniki Chorób Serca w Zabrzu. Zmarł 8 marca 2009 roku na raka płuc mając 71 lat.
Swojej choroby nie ukrywał. Często w wywiadach mówił o chorobie, operacji, terapii. Był to człowiek bardzo wyjątkowy, ponieważ mimo ciężkiej choroby do końca był aktywny zawodowo i politycznie.
Zbigniew Religa zasłynął w 1985 roku jako autor pierwszego, udanego przeszczepu serca w Polsce.
Po 1989 roku zaangażował się w politykę. Dwukrotnie był senatorem. W rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego  kierował resortem zdrowia. Udało mu się wtedy doprowadzić m.in. do znaczących podwyżek w służbie zdrowia.
Zbigniew Religa był przede wszystkim lekarzem, który kierował się zawsze dobrem pacjenta. Miał ogromny talent. Świetnie radził sobie z najtrudniejszymi operacjami na sercu, wiedział, że życie ludzkie jest najważniejsze. Dla tych, którzy nie mogli się doczekać na organ do przeszczepu chciał stworzyć sztuczne serce.
Dziś niestety nie ma już wśród nas tego niezwykłego człowieka.
Pozostawił jednak po sobie pacjentów, którym podarował drugie życie i wybitnych uczniów, którzy każdego dnia operują setki ludzi.
Zbigniew Religa zostanie w pamięci wszystkich Polaków jako człowiek, który swój autorytet zbudował na wielkiej życzliwości i ogromnej wiedzy.


Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=810