Eureka- czyli słynny okrzyk Archimedesa
Data: 11-03-2009 o godz. 16:16:25
Temat: Nauka


Archimedes to wybitny fizyk i matematyk ze starożytnej Grecji. Krąży o nim wiele anegdot i legend, które głoszą, że odkrywszy prawo hydrostatyki wykrzyknął słynne „eureka”, czyli znalazłem. O historii powstania prawa Archimedesa przeczytacie w dalszej części artykułu...Jak głosi legenda Archimedes przyjaźnił się z królem Syrakuz. Pewnego dnia władca zadał mu trudne pytanie. Chciał sprawdzić uczciwość złotnika, który wykonał dla niego złotą koronę. Archimedes miał sprawdzić, czy  jest ona cała ze złota czy jest tylko pozłacana z wierzchu, a w środku srebrna. Zastanawiał się i myślał jak tego dokonać, nie niszcząc korony, aż odkrył prawo wyporu podczas kąpieli w swojej wannie. Spostrzegł, że poziom wody rośnie, w miarę jak zanurza się jego ciało. Zauważył też, że w miarę zanurzania w wodzie, ciężar jego ciała zmniejsza się. To pozwoliło mu porównać ciężar właściwy korony z ciężarem właściwym złota. Wyskoczył wówczas z wanny i biegł nagi ulicami, krzycząc: „eureka! eureka!”. Potem wykonał eksperyment z koroną - określił jej wagę, mierząc wzrost poziomu wody po jej zanurzeniu. Później wziął kawałek czystego złota o wadze korony i zanurzył go w wodzie. Poziom wody podniósł się nie do tej samej wysokości co znaczyło, że korona nie została wykonana z czystego złota i złotnika ścięto.

Tak brzmi legenda, a w nowoczesnej wersji Prawo Archimedesa mówi, że:

Na każde ciało zanurzone w cieczy (gazie) działa siła wyporu zwrócona do góry, a jej wartość jest równa wartości ciężaru cieczy (gazu) wypartego przez to ciało.
Wartość  ciężaru wypartej cieczy (a zatem wartość siły wyporu) można obliczyć następująco:

Fw= Vc  p  g    gdzie Fw- siła wyporu, Vc- objętość ciała (objętość wypartej cieczy), p- gęstość cieczy, g- przyspieszenie ziemskie= 9,81         Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=805