Sporty ekstremalne.
Data: 09-03-2009 o godz. 17:48:05
Temat: Sport


Jak to się stało, że ludzie zaczęli uprawiać sporty ekstremalne? Mieli prawdopodobnie dużo wolnego czasu i chcieli przeżyć coś niezwykłego. Do uprawiania takiego sportu trzeba być odważnym, bardzo dobrze przygotowanym, mieć nadprzeciętne zdolności i być trochę zwariowanym. Uprawianie ich bowiem wiąże się z większym ryzykiem niż w innych dyscyplinach sportu. A co mamy do wyboru by przeżyć coś niezwykłego, przeczytacie dalej...
Ostatnio bardzo modny stał się paintball czyli zabawa w wojnę. Zasady są bardzo proste- zawodnicy starają się wyeliminować graczy z drużyny przeciwnej. Ich bronią są markery- specjalne karabinki, a amunicją kulki wypełnione kolorową farbą. W tym sporcie bardzo łatwo o kontuzję, dlatego absolutnie nie można zdejmować osłony oczu i twarzy w trakcie gry (można stracić oko). Zabronione jest też strzelanie do przeciwnika z odległości mniejszej niż 4 m.- oj, można mieć wtedy potężne siniaki.
Kolejną dyscypliną szturmem podbijającą świat jest zorbing. Jest to nadmuchiwana, przezroczysta kula pusta w środku. Ktoś szalony wchodzi do podwójnej kuli wypełnionej powietrzem, kula początkowo powoli, potem coraz szybciej toczy się ze zbocza. Potrzeba nie lada odwagi, żeby zdobyć się na taki wyczyn i mieć zdrowy żołądek.
Na pewno każdy z nas wie co to bungee jumping. Skoki na bungee są chyba najpopularniejszą dyscypliną ekstremalną. Przypinają cię do giętkiej liny, stajesz nad przepaścią albo na jakimś wysokim moście i… skaczesz! Nie musisz być wysportowany, nie ważny jest wiek, trzeba być tylko odważnym, by skoczyć.
Jedną z bardziej niebezpiecznych dyscyplin jest downhill , czyli zjazd rowerem po stromym zboczu, i to z jak największą prędkością. To bardzo trudne zadanie, gdyż rowerzysta mknie w dół z prędkością 80 km/godz.! Jeśli szukamy przygód na wodzie proponuję rafting czyli spływ pontonem po górskiej rzece. Grupa kilku osób z instruktorem wsiada do pontonu porywanego przez silny prąd rwącej rzeki. Każdy uczestnik ma kask, kamizelkę ratunkową oraz linę , którą jest przymocowany do pontonu, by nie zgubić się po drodze.

Choć są to sporty niebezpieczne dla zdrowia, coraz więcej osób pragnie spróbować coś ekstremalnego. Pragną udowodnić sobie i całemu światu, że są najodważniejsi. Ale czy warto narażać swoje zdrowie a czasami i życie dla kilku mocnych wrażeń?


Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=802