Czy znacie...?
Data: 08-03-2009 o godz. 09:22:23
Temat: Nauka


W tym artykule przybliżę wam postać słynnego, angielskiego fizyka - James'a Joulea.


James Prescott Joule urodził się 24 grudnia 1818 roku w Salford koło Manchesteru w rodzinie piwowara, a zmarł 11 października 1889 roku w rodzinnym Salford mając 71 lat. James'a Joulea już od dzieciństwa interesowały własne doświadczenia naukowe, które kontynuował nawet po zakończeniu nauki w szkole.
Początkowo Joule interesował się zagadnieniami ciepła, jednak w dalszych pracach podjął się on wyjaśnienia własności termicznych prądu elektrycznego. Kiedy miał 22 lata odkrył prawo przemiany prądu elektrycznego na ciepło, które przedstawił w formie matematycznej zwanej dziś jako prawo Joulea (zwane również prawem Joula - Lenza). Prawo to brzmi tak:
  
Ilość ciepła wydzielanego w czasie przepływu prądu elektrycznego przez przewodnik elektryczny jest wprost proporcjonalna do iloczynu oporu elektrycznego przewodnika, kwadratu natężenia prądu i czasu jego przepływu.

James Joule sformułował także zasadę zachowania energii mechanicznej. A oto i ona:
  
Całkowita energia mechaniczna ciała nie zmienia się, jeśli ciało nie wykonało pracy ani nad ciałem nie wykonaliśmy pracy.

Ten słynny,  angielski fizyk zajmował się także zmianą energii mechanicznej w ciepło, bezpośrednio lub też przez sprężenie gazów. Joule wyznaczył równoważnik mechaniczny ciepła.
James Joule dzięki swoim odkryciom w 1850 roku został członkiem Towarzystwa Królewskiego w Londynie, a dla uczczenia jego nazwiska jednostkę pracy nazwano joul (wym. dżul).
  
   1 joul = 1 niuton * 1 metr.
Jeden joul to praca wykonana przez siłe jednego niutona przy przesunięciu punktu przyłożenia siły o 1 metr.


Myślę, że już teraz będziecie wiedzieć, kto to był James Prescott Joule i za co powinniśmy go podziwiać.


Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=801