Twoja przyszłość- skandynawistyka
Data: 07-03-2009 o godz. 12:17:46
Temat: Nauka


Może jest ktoś z was, kto marzy o umiejętności języka duńskiego, szwedzkiego lub norweskiego? A może ktoś uczy się już któregoś z tych języków? Ten artykuł jest właśnie dla kogoś, kto chciałby w przyszłości umieć ten język i jednocześnie przekazywać go innym... 

  • Uczelnie: uniwersytety, np. w Poznaniu i Gdańsku.
  • Czas studiów (na Uniwersytecie Gdańskim): trzyletnie licencjackie i dwuletnie uzupełniające magisterskie.
  • Specjalizacje: Na UG są trzy specjalizacje językowe: szwedzka, norweska i duńska. Język kierunkowy nauczany jest od podstaw. Na każdej specjalizacji jest prowadzony na drugim roku magisterskich studiów uzupełniających lektorat drugiego języka skandynawskiego. Praktyczna nauka języka skandynawskiego jest uzupełniona rozszerzonym programem nauki języka angielskiego.
  • Jakie inne ciekawe przedmioty: geografia Skandynawii, historia, zagadnienia społeczno-polityczne i ekonomiczne krajów skandynawskich oraz kultura Skandynawii. Studiuje się też historię literatur poszczególnych krajów skandynawskich.
  • Atrakcje: działa szwedzkojęzyczny teatr studencki SKAND-al. Przedstawienia odbywają się nie tylko w Gdańsku, ale także w miastach Polski i Szwecji.
  • W jakich zawodach można pracować po skandynawistyce?

Jako tłumacz lub dyplomata. Mając przygotowanie pedagogiczne, można pracować na uczelniach i szkołach językowych. 


Jeśli nie wiecie, co robić dalej w życiu, warto jest zastanowić się właśnie nad skandynawistyką, ponieważ niekoniecznie musicie pracować w Polsce, ale również za granicą.


Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=799