Wycieczka do Warszawy
Data: 26-02-2009 o godz. 17:59:15
Temat: Wycieczki


   Dnia 25 lutego 2009 roku (środa) odbył się wyjazd do Warszawy. Wzięli w nim udział uczniowie klas: Ia, Ib, Ic, IIa, IIb, IIc, IIIb. Opiekunami wyjazdu były: pani Aniela Szymanek, pani Grażyna Ponceleusz-Procek i pani Krystyna Wierzbicka. Czy ta wycieczka była udana? Dowiecie się tego, czytajac dalszą część artykułu...
  Pierwszą atrakcją wycieczki była wizyta na Zamku Królewskim. Od przewodnika usłyszeliśmy kilka ciekawych anegdot na temat życia na dworze królewskim i otrzymaliśmy krótką lekcję historii o władcach Polski. Obejrzeliśmy obrazy Canaletta, Matejki i wielu innych sławnych malarzy. Na szczególną uwagę zasłużyły arrasy i gobeliny z XVI wieku. Oprócz tego, podziwialiśmy autentyczne meble i antyki z czasów stanisławowskich, między innymi: tron koronacyjny, krzesła senatorskie, kandelabry oraz faksymilia Konstytucji 3 maja. Według nas najciekawszym pomieszczeniem na Zamku Królewskim był pokój marmurowy, który jak sama nazwa wskazuje, był wykonany w całości z marmuru włoskiego. W tej sali znajdowały się również portrety wszystkich królów Polski. 

  Jak wiadomo, w tracie licznych wojen ten wspaniały budynek został zniszczony. Wielu ludzi przyłączyło się do jego odbudowy i odrestaurowania. Jednym z eksponatów, które przykuły naszą uwagę były popiersia prezydentów Stanów Zjednoczonych darowane przez Ambasadę Amerykańską w Warszawie. Jako anegdotę, możemy napisać, że wielu zagranicznych gości zazdrości nam „nowego” Zamku i dziwi się, że w Polsce może istnieć tak ciekawe i bogate w przeróżne eksponaty miejsce. Sądzimy, że wizyta na Zamku Królewskim była interesującym i pouczającym przeżyciem. Żałowaliśmy jednynie tego, że nie mogła potrwać dłużej.

  Kolejnym punktem naszej podróży było obejrzenie musicalu „Obcy” w Teatrze Rampa. Spektakl powstał na podstawie lektury autorstwa Ireny Jurgielewiczowej pod tytułem „Ten obcy”. Opowiadał on o piątce przyjaciół zmagających się z problemami dorastania, czyli z niezrozumieniem ze strony dorosłych. Młodzież radzi sobie z trudnościami za pomocą przyjaźni i wzajemnego oddania. Fabuła przedstawienia bardzo odbiegała od wydarzeń w książce. Jedynym spójnym ogniwem byli główni bohaterowie i ich problemy. Nie przeszkadzało to jednak w zrozumieniu treści. Na scenie występowali głównie młodzi aktorzy, którzy świetnie odegrali swoje role. Tańczyli i śpiewali w rytm porywającej muzyki. Akcja utworu była płynna i żywiołowa, a scenografia zmieniała się jak w kalejdoskopie. Musical był w pewnym sensie interaktywny, to znaczy że aktorzy nawiązywali kontakt z widownią. Uważamy, że wyjazdy do teatru to świetny pomysł. Dzięki temu możemy poszerzać swoje horyzonty oraz pogłębiać swoją wrażliwość.
  Ostatnim elementem wycieczki był posiłek w centrum handlowym w Jankach. Wieczorem, zmęczeni atrakcjami dnia, ale i zadowoleni, wróciliśmy do domów. Uczestnicy wyrażali pozytywne opinie o wyjeździe. Tak jak i my, sądzili wcześniej, że wycieczki edukacyjne są nudne i nieciekawe, jednak mylili się. Po tej podróży doszliśmy wspólnie do wniosku, że czasem lepiej iść do teatru niż do kina i niekiedy warto poświęcić kręgielnię dla Zamku Królewskiego w Warszawie.

Serdecznie i szczerze zachęcamy do wycieczek (niekoniecznie nieedukacyjnych) w trakcie nauki w naszym gimnazjum. Na kolejnej na pewno nie zabraknie atrakcji i będzie równie udana co ta!Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=787