Wiosna... Czym była dla poprzednich pokoleń??
Data: 25-03-2007 o godz. 20:57:59
Temat: Kultura


   Wiosna przynosiła nadzieję, dawała siły i chęci do życia.
Świętowanie wiosenne rozpoczynało się Wielkim Postem i Wielkanocą, a kończyło w dzień św. Jana. Powracał czas pracy na roli. Trzeba było przygotować jego nadejście i różnymi sposobami zapewnić przyszły urodzaj.


    Rozpoczynając wiosenną orkę, gospodarz podkładał pod pierwszą skibę palmę poświęconą w poprzednim roku.
   Pierwsze wiosenne wypędzenie bydła (czyniły to gospodynie) odbywało się wspólnie dla całej wsi, zazwyczaj 23 kwietnia (w dzień św. Wojciecha i św. Jerzego). Towarzyszyły temu liczne obrzędy, np. aby chronić zwięrzęta przed złymi mocami, kładziono pod progiem obory palmę wielkanocną, jajko, sól, siekierę, sierp, okadzano je dymem z ogniska. Kredą poświęconą na Trzech Króli rysowano krowom znak krzyża na rogach, aby czarownica nie odebrała im mleka.
  Ptaki powracające z nieznanych, dalekich stron były najbardziej oczekiwanymi zwiastunami wiosny. Wierzono, że skowronki zimują w polu pod miedzą, a jaskółki w stawach i jeziorach. Wierzono również, że ten, kto pierwszy zobaczy przylatującą jaskółkę, będzie miał zapewnione powodzenie w życiu.
   Na powitanie ptaków powracających z ciepłych krajów w Polsce południowo-wschodniej i na Kurpiach pieczono specjalne bułeczki w kształcie bocianich łap i wkładano je do gniazd. 
  Pierwszy wiosenny grzmot był znakiem, że siły ciemności i chaosu zostały pokonane. Łańcuch, z którego diabeł wyzwalał się przez cały poprzedni rok, został na nowo zaciśniony uderzeniem pioruna, a ziemia otworzyła się na przyjęcie roślin. 
  W czwartą niedzielę Wielkiego Postu, zwaną Białą. dokonywano obrzędu topienia lub spalenia kukły zwanej Marzanną. Wykonywana była ze słomy i białego płótna. Ozdabiano ją wstążkami i koralalikami. Stanowiła uosobienie zimy i śmierci. Wyprowadzenie jej poza granice wsi i spalenie lub utopienie było konieczne, aby przywołać wiosnę.

Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=314