''Ile razem dróg przebytych, ile ścieżek przedeptanych''
Data: 07-02-2017 o godz. 23:46:56
Temat: Uroczystości szkolne


         W sobotę 4 lutego 2017 r. miało miejsce coroczne wydarzenie, czyli wieczorek klas trzecich.
Rozpoczął się on o godz. 17.00  oficjalną częścią, która była przeznaczona dla rodziców i innych zaproszonych gości.

Najważniejszym i najbardziej podniosłym punktem tej uroczystości jest oczywiście zatańczenie poloneza przez wszystkich uczniów najstarszych klas gimnazjum.

 Taniec poprzedziły przemowy pani Dyrektor – Marianny Szewczyk, Sekretarza Gminy – Jacka Adamskiego oraz zaprezentowanie strojów szlacheckich, w które ubrane były dwie pierwsze pary.
Na stroje te składały się: u chłopców -  żupany i kontusze przepasane pasami kontuszowymi, a u dziewcząt - kontusiki i kołpaczki na głowach.
Stroje te są nawiązaniem do czasów największej świetności poloneza, czyli kiedy to tańczony był przez szlachtę na dworach.
Po słowach „poloneza czas zacząć” młodzież ruszyła dostojnym krokiem w rytm muzyki wybitnego polskiego kompozytora filmowego Wojciecha Kilara, skomponowanej na potrzeby ekranizacji epopei narodowej „Pan Tadeusz”.

Po tym punkcie uroczystości, goście zostali poproszeni o przejście do drugiej części hali, w celu obejrzenia przedstawienia.
Miało ono formę koncertu życzeń i było podziękowaniem dla nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły za trzy lata wspólnej pracy.
Występy poprzedził kilkunastominutowy filmik ze zdjęciami głównych uczestników tego święta, zatytułowany „Ostatni raz z moją klasą…”.  Zbiór fotografii przywołał najlepsze, wspólnie spędzone przez ostatnie trzy lata chwile oraz wzbudził niemałe wzruszenie.

Potem nastąpiła część składająca się z piosenek i krótkich wierszyków.
Recytowaną przez uczniów poezję, należało potraktować trochę „z przymrużeniem oka”. Czasami w nieco żartobliwy sposób opisywała nauczycieli i wyrażała podziękowanie dla nich.
Wywołała ona dużo serdecznych uśmiechów wśród grona pedagogicznego.
Inny za to charakter miały utwory muzyczne. Było to w większości, można rzec, monumentalne klasyki polskiej muzyki („Dni, których nie znamy”, „Radość najpiękniejszych lat”, „Wszystko ma swój czas”, „Szczęśliwej drogi już czas”, „Chcę tu zostać”, „Ale to już było”, „Wznieś serce nad zło”).
Miały one bardzo podniosły i refleksyjny wydźwięk.
Wykonawczynie zaśpiewały je z pełnym wczuciem w sentymentalne teksty.


Zgromadzona publiczność była pełna podziwu dla występujących artystów, co okazywała bijąc gromkie brawa.

Tak właśnie oto pod upływem wspomnień minęła część oficjalna.

Po niej rozpoczęła się huczna zabawa trzecioklasistów. Można powiedzieć, że trwała do następnego dnia,  ponieważ zakończyła się dopiero kilka minut po północy. Wszyscy przez ten czas bawili się razem w znakomitych nastrojach. „Parkiet” był ciągle pełen, a w całej szkole rozbrzmiewała głośna muzyka i śmiechy zebranych.

Niestety „wszystko ma swój czas i przychodzi kres na kres”. Te kilka godzin minęło dla nas jak jedna chwila. Na pewno ten wieczór zapadnie w naszej pamięci do końca życia. Bardzo żałujemy, że taka zabawa już się nie powtórzy, ale mamy nadzieję, że do skończenia gimnazjum przeżyjemy jeszcze wiele radosnych momentów.

Na koniec chcielibyśmy złożyć szczere podziękowania naszym wychowawczyniom:
p. Edycie Ciaś, p. Anieli Szymanek, p. Karolinie Sulimie za pomoc w przygotowaniu, tak ważnego dla nas, wydarzenia oraz kochanym rodzicom, którzy byli organizatorami zabawy.


Ogromne wyrazy wdzięczności należą się p. Januszowi Szarlipowi, który poświęcił nam wiele swojego czasu na staranne przygotowanie oprawy muzycznej.
Nie możemy zapomnieć także o chłopcach z drugiej klasy, którzy pomogli w sprawach technicznych.

Jeszcze raz wszystkim dziękujemy!

                                                                                                                             Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1987