Wycieczka do Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce
Data: 14-11-2016 o godz. 22:02:06
Temat: Wycieczki


         W dniach 09-10.11 odbyła się wycieczka do Muzeum w Warce. Dn. 09.11 do Muzeum pojechały wszystkie klasy pierwsze i klasa 2a, a następnego dnia muzeum odwiedziły pozostałe klasy.

Celem wyprawy było zgłębienie wiedzy o zasłużonych Polakach w życiu społecznym, politycznym i kulturalnym Polski i Stanów Zjednoczonych.


Kiedy dotarliśmy na miejsce, naszym oczom ukazał się kompleks Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego. 

Najpierw udaliśmy się do nowo wybudowanego obiektu - Centrum Edukacyjno - Muzealnego. Obejrzeliśmy tam film, dotyczący życia Ignacego Jana Paderewskiego i zobaczyliśmy dwie wystawy: "Życiorys Paderewskiego" i "Serce Paderewskiego ABArt". Na tych ekspozycjach mogliśmy podziwiać m.in. oryginalny list Paderewskiego, jego zdjęcia oraz przeczytać o nim wiele ciekawych informacji. 

Seans nie tylko przybliżył nam życie i twórczość polskiego artysty i męża stanu, ale również pokazał wkład Stanów Zjednoczonych i innych wielkich państw w próby odzyskania przez Polskę niepodległości. 

 Kolejnym punktem zwiedzania były dwie wystawy - "Kazimierz Pułaski i zasłużeni Polacy w USA" oraz "Warka - miasto dotknięte historią". Wystawy zlokalizowane we wspaniałym pałacyku, w którym swoje najpiękniejsze lata życia, czyli dzieciństwo, spędził Kazimierz Pułaski, określany mianem bohatera "dwóch narodów": Polski i Stanów Zjednoczonych. 
W każdej sali pałacyku słuchaliśmy opowieści i oglądaliśmy przedmioty związane z różnymi ważnymi osobami. Pierwsze dwa pomieszczenia poświęcone są głównej postaci muzeum, czyli K. Pułaskiemu, natomiast reszta dotyczy Tadeusza Kościuszki, Juliana Ursyna Niemcewicza, Heleny Modrzejewskiej i Ignacego Jana Paderewskiego. 


Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii mogliśmy m.in. ubrać rycerza w zbroję i przy okazji dowiedzieć się co chroniło poszczególne części ciała. Cała wystawa jest podzielona na dwie części. W pierwszej widzimy wszystkie eksponaty związane z miastem podczas czasów spokojnych. W drugiej zaś wszystkie elementy związane są z miastem za czasów wojen.

W skład kompleksu muzeum wchodzi również piękny park ze Ścieżką edukacyjno - przyrodniczą "W Dolinie Pilicy", ale niestety czas nie pozwolił nam na podziwianie jego uroków. 

Dziękujemy nauczycielom za zorganizowanie wspaniałej wycieczki. Myślę, że każdy ze zwiedzających znacznie poszerzy swoją wiedzę na temat bliskiego miasta i zrozumie, że całkiem niedaleko jest miasto, które ma piękną i bogatą historię :) 

Była to idealna lekcja historii w przededniu 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 


Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1965