Tolerancja
Data: 14-06-2016 o godz. 06:01:40
Temat: Kultura


   Tolerancja. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym terminem? Czy myślałeś, czym jest tolerancja, bądź czym jest nietolerancja? Jeśli tak, to bardzo dobrze, a jeśli nie, to koniecznie przeczytaj ten artykuł.
   W dzisiejszych czasach bardzo dużo mówi się na temat akceptacji inności. I tym właśnie jest tolerancja (uszanowaniem tego, co jest inne, co odbiega od normy, bądź naszego prywatnego postrzegania świata i umiejętność życia w pobliżu czegoś takiego).

   Czego najczęściej nie tolerujemy? Par homoseksualnych, alkoholizmu, narkotyków, papierosów, czarnego koloru skóry, innej religii, innych poglądów, danego stylu muzyki, ubioru.

   Z tolerancją wiąże się się szereg kolejnych zagadnień i problemów. Czy wszystko należy tolerować? Jeśli nie, to co należy?

   Moim zdaniem każdy człowiek, bez względu na to jaki jest i co robi, zasługuje na szacunek i akceptację. Nie mamy prawa nikogo oceniać, ani negować. Nie tolerować możemy jego zachowanie, sposób współżycia z innymi ludźmi.

   Granica między niedawaniem przyzwolenia a nietolerancją jest bardzo cienka i na każdym kroku trzeba uważać, aby jej nie przekroczyć. Uważam,że znajduje się ona w miejscu, gdy człowiek zaczyna robić komuś krzywdę. Każdy ma prawo do wolności i wyrażania siebie tak, jak chce, dopóki nie jest to krzywdzące dla innych.

   Wracając do tematu, jakich zachowań nie powinniśmy tolerować (czyli dawać na nie przyzwolenia), jest ich bardzo wiele. Nie należy zezwalać na łamanie podstawowych praw człowieka. Nie możemy akceptować ograniczenia czyjejś wolności, oczywiście są wyjątki: są więźniowie, którzy odbywają karę, są ludzie niepełnosprawni intelektualnie, potrzebujący ciągłej opieki. Ale dorosły, zdrowy człowiek ma wolną wolę i całkowite prawo dokonywania decyzji, których musi także potem ponieść konsekwencje. Nie należy tolerować aborcji, czy eutanazji ze względu na to, że każdy już w łonie matki posiada niezbywalne prawo do życia i nikt z nas nie jest Bogiem, żeby tego skarbu go pozbawiać. Absolutnie nie wolno tolerować szydzenia wobec innych ludzi. Wobec gejów, lesbijek, ludzi wyznających inną religię. Papież Franciszek powiedział, że: „Jeśli ktoś jest gejem i szuka Boga i ma dobrą wolę, kim jestem, by go sądzić?” Skoro tak wielki człowiek nie czuje się godny osądzania, czy negowania innych, to my tym bardziej nie mamy do tego prawa.

   O tolerancji trzeba pamiętać wszędzie, także w szkole. Gdy idziesz korytarzem i napotykasz osobę, która jest inna (niebanalnie ubrana, czytająca dany typ książek, czy mająca inne zainteresowania) nie oceniaj jej. Nie musisz się z nią przyjaźnić, jednak nie możesz jej ubliżać, czy zabraniać wyrażania siebie.

   „Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny. Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni; nie potępiajcie, a nie będziecie potępieni; odpuszczajcie a będzie wam odpuszczone. (…) odmierzą wam bowiem taką miarą, jaką wy mierzycie”.
Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1942