Foki
Data: 13-06-2016 o godz. 15:07:26
Temat: Nauka


Foki to ssaki, które przystosowały się do życia w wodzie. Ich wydłużone walcowate ciało jest zaopatrzone w grubą warstwę tłuszczu i okryte miękką, gęstą, krótką, błyszczącą i nieprzemakalną sierścią...

Foki mają niewielką owalną głowę, ciemne oczy i małe uszy pozbawione małżowin. Na górnej warstwie rosną im długie i grube wąsy, podobne do kocich. Główną cechą charakterystyczną gatunku jest fakt, że kończyny przekształciły się w płetwy. To powoduje, iż foki są doskonałymi pływakami, ale na lądzie poruszają się niezdarnie. Dzięki specyficznemu układowi oddechowemu przez długi czas mogą pozostawać po wodą. Mają specjalny mięsień, który hermetycznie zamyka nozdrza podczas nurkowania. Gruba warstwa tłuszczu pozwala im wytrzymać bardzo niskie temperatury. Do najbardziej znanych gatunków należą: foka pospolita, żyjąca w wodach przybrzeżnych na półkuli północnej, foka grenlandzka, foka wąsata i foka mniszka.

Ciekawostki...
1. Młode opuszczone przez matkę nazywane są "krzykaczkami", gdyż nieustannie i głośno ją przywołują. Takie bezbronne małe czasami zostają adoptowane przez inne samice lub też mogą im pomóc ludzie mieszkający na wybrzeżach. Wtedy są karmione krowim mlekiem.
2. Foka zawsze stanowiła obiekt polowań z powodu futra i obfitego tłuszczu, wykorzystywanego przez różne gałęzie pomysłu. Obecnie w większości krajów polowania na foki są zabronione. Mimo ciągłych protestów ze strony organizacji ekologicznych, w niektórych, chociażby Kanadzie czy Norwegii, nadal poluje się na foki.


Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1941