Szop pracz
Data: 13-06-2016 o godz. 14:58:23
Temat: Nauka


Szop pracz, nazywany czasem niedźwiedziem praczem, jest jednym z najweselszych i najbardziej lubiących zabawę dzikich zwierząt...

Z wyglądu przypomina nieco małego niedźwiedzia, choć wymiarami świstaka. Ma szeroką głowę, ostro zakończony pysk i charakterystyczna czarną smugę na wysokości oczu - tzw. maskę. Długie i gęste futro jest ubarwione na tułowiu szarobrązowo, a miejscami czarno. Na pięknym puszystym ogonie występują poprzeczne szarobrązowe i brązowoczarne pręgi. Pięciopalczaste stopy pozwalają szopom poruszać się z łatwością po każdym terenie. Szop pracz zamieszkuje lasy w pobliżu zbiorników wodnych i terenów bagiennych. Za dnia śpi w dziuplach drzew lub zagłębieniach skalnych, a w nocy wychodzi na łowy. Żyje w licznych grupach i wydaje specyficzne odgłosy, komunikując się z innymi osobnikami. Charakteryzuje się sprytem oraz odwagą, które wyróżniają go spośród innych zwierząt. Te cechy pomogły szopom przetrwać bezlitosne polowania, prowadzone dla ich skór.

Ciekawostki...
1. Szorstkie futro szopów jest bardzo poszukiwane. Pod koniec XVII wieku z futra północnoamerykańskich szopów szyto czapki i inne części odzieży. Polowania na te zwierzęta są bardzo popularne zwłaszcza w południowych rejonach Stanów Zjednoczonych.
2. Młode szopy można z łatwością oswajać. Nawiązują bowiem doskonały kontakt z innymi domowymi zwierzętami, o ile nie wchodzą im one w drogę. W takich przypadkach szop nie rezygnuje z walki.


Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1940