Słoń afrykański
Data: 13-06-2016 o godz. 14:56:19
Temat: Nauka


Słoń afrykański to największy współcześnie żyjący ssak lądowy. Ma bardzo duże uszy i charakterystyczna trąbę, która służy do oddychania, wąchania, picia i- dzięki dwóm chwytnym wyrostkom na końcu- do chwytania pożywienia, głównie liści i gałęzi...

Duża głowa nie jest wcale taka ciężka, jak mogłoby się wydawać- wykazuje silną pneumatyzację, ponieważ w jej wnętrzu znajdują się liczne zatoki powietrzne połączone z jamą nosową. Zmniejszają one ciężar czaszki. Masywne duże kończyny są zakończone stopami, których spodnia część jest delikatna i miękka. Skóra na grzbiecie ma ponad 2,5 cm grubości, a wokół pyska maksymalnie 2 mm grubości. Jest pomarszczona i pokryta rzadkimi włosami, nieco gęstszymi jedynie na głowie oraz podbródku; na końcu ogona występują czarne sztywne włosy. Inna cechą charakterystyczną słoni są ogromne ciosy (mogą ważyć do 40 kg i osiągać do 3 m długości). Słoń afrykański to bardzo wrażliwe i inteligentne zwierzę. Osobniki stada łączy silna więź. Ranne lub chore słonie są otaczane opieką. Matki opiekują się troskliwie młodymi, pomagając im się podnieść, gdy upadną, a w razie niebezpieczeństwa chowają je między nogami.

Ciekawostki...
1. Trąba dorosłego słonia osiąga do 2,5 m długości. Pełni różnorodne funkcje- służy do pieszczenia młodych i jako polewaczka podczas kąpieli (może pomieścić nawet 5 l wody).
2. Po urodzeniu młode waży około 100 kg i ma do 1 m długości.
3. Niektóre słonie tak jak niektórzy ludzie, są „leworęczne”, czyli częściej ruszają trąbą w lewą niż w prawą stronę.
4. Słoń afrykański ma słaby wzrok, ale za to dobry słuch i węch. Potrafi wyczuć wodę nawet na dużej głębokości pod ziemią. 


Artykuł jest z Publiczna Szkoła Podstawowe im. Tadeusza Kościuszki w Błędowie
http://www.bledow.edu.pl

Adres tego artykułu to:
http://www.bledow.edu.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=1939